Kişilik Bulmacası

Kişilik Bulmacası

Bu özet 27.12.2016 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Gündem E. İNTEPE tarafından çıkarılmıştır.

Basit Bir Sistem Bulmak
Modern tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, hastalarını gözlemlemeye başladığında bir farklılık sezmişti. Sezdiği şey iki insanın birbirine zıt bir şekilde davranacağı gibi çoğu insanında aslında birbirine çok benzer hareketler sergilediğini fark etmiştir. Aynı grupta olan insanlar birbirleriyle tutarlılık gösterse de başka gruplar da son derece farklı davranışlar sergilemişlerdir. Bu durum karşısında Hipokrat 4 farklı kişilik belirlemiştir. Belirgin özellikleri yüksek sesle konuşmak ve geç kalmak olan insanlarla, iyimser eğlenceyi seven insanları Optimist, Sürünün lideri olmayı seven hükmetme eğilimi olanlara Kolerikler dediler. Bütün yaşantılarının düzen içinde olmasına ihtiyaç duyanlara melankolikler ve izlemeyi seven tercihlerini başkalarına yaptırmayı sevenlere de soğukkanlı olarak belirlediler.

Popüler Optimistler
Yapbozun Parlak Çiçekleri
Popüler Optimistleri ilk bakışta anlamamak mümkün değildir. Çünkü onlar genellikle son moda kıyafet giyerler ve genelikle renkli kıyafetleri tercih ederler. Bir odada popüler optimist olduğunu hemen anlayabilirsiniz çünkü genellikle rahat oldukları ortamlarda yüksek sesle konuşurlar ve genellikle konuya hakim olma eğilimleri vardır.
Popüler Optimistlere Yönelik Reklamlar
Popüler optimistler genellikle eğlence, kaçış ve heyecan vadeden reklamları severler. Memnun kalacağını iddia eden ve inanılmaz, fantastik,, sonsuz fırsatlar gibi anahtar kelimeler popüler optimistleri baştan çıkarır.

Mükemmeliyetçi Melankolikler
Yapbozun Düzgün Kenarları
Çoğu mükemmeliyetçi melankoliği giyimi, duruşu, genellikle düzgün taranmış saç stiliyle hemen tanıyabilirsiniz. Melankolikler genellikle klasik renkleri daha çok severler. Melankolikler aynı zamanda dik durur ve düzgün otururlar.

Melankoliklere Yönelik Reklamlar
Mükemmeliyetçi melankolikler daha derin duyarlılık ve mükemmellik aralar. Mükemmeliyetçi melankolik tipini hedef alarak planlanan reklamlarda ‘uygun perspektif’, anlayışla ödüllenmiş, ‘iyi dikilmiş takım’ ve ‘tam ruhunuza hitap eden’ gibi kalıplar kullanılmalıdır.

Güçlü Kolerikler :
Yapbozu Bir arada Tutan Köşeler
Güçlü kolerikler ‘gösterişe kaçan’ bir yaklaşıma asla girmezler. Zamanları öyle doludur ki gösterişli olmasa bile işe yarayan eski masaları istedikleri özelliklere sahip olmayan yeni masalara tercih ederler. Giyim tarzlarına çok önem vermezler. Genellikle iş toplantılarında en geç gelen ve en erken veda eden kişilik tipidir.

Güçlü Koleriklere Göre Reklamlar
Güçlü kolerik reklamları çoğunlukla birden fazla tekrarlanan, daha etkili ve daha fazla sözler içerir. Muhteşem, güçlü, en büyük veya en iyi sözler güçlü koleriklerin reklam anlayışına girer. Büyük, kalın harfler ve etkileyici görüntülerde aynı çerçevede kabul edilmelidir.

Barışçıl Soğukkanlı
Yapbozdaki Mavi Gökyüzü
Barışçıl soğukkanlı, yaşamın geri planını oluşturdukları için belirgin ve dikkat çeken özelliklerle tanınmazlar. Barışçıl soğukkanlılar geri planda olmaktan hoşlanırlar ve çok fazla dikkat çekmek istemezler.

Barışçıl Soğukkanlılara Uygun Reklamlar
Barışçıl soğukkanlılar genellikle kullanımı kolay, basit ve alışılmış ürün ve hizmetler vaat eden reklamlardan hoşlanırlar.

Farklı Kombinasyonlar
Güçlü Popüler/Ann Richards
Ann richards ,Demokratların 1988 kongresinde açılış konuşmasını yapan kişi olarak Amerikan ulusal politika sahnesine bomba gibi düşen isimdir. Yaptığı araştırmaların sorumluluğunu taşıyan bir kişi olduğunu herkesin bilmesini sağladı. Etkileyici sözleri ve politik hareketleriyle birbiri ardına yağdırırken güçlü kolerik özelliğini vurguluyordu. Bu özelliklerinin yanında popüler optimist elektriğinin ve espri anlayışının olduğu birçok kişi tarafından da görülmüş bir özelliğiydi. Ann Richards politikadan çok, yürütme süreciyle ilgilenmektedir. Hükümetin çalışabileceğini ve kadınların zayıf olmadığını göstermekte kararlıydı. Richards kendinin ve pozisyonunun tamamen farkındadır. Güçlü kolerik gibi oda olanaksız bir durumu ele alıp , sonra da çözmeyi çok sever.

Mükemmelliyetçi/ Barışçıl =Hamlet
Shakespeare’in Hamlet karakteri kral olan babasının ölümü ve annesinin amcasıyla ani akraba evliliği dolayısıyla büyük bir keder içerisindedir. Hamlet, mükemmeliyetçi melankoliğin iç gözlemleri ile barışçıl soğukkanlının bir kapışmayla yüz yüze gelme korkusuyla hüküm sürmektedir. Korkularının sürüp ızdırap içinde kıvranarak babasının doğal nedenlerden dolayı ölmüş gibi mi davranmalı, amcasına karşı harekete mi geçmeli yoksa kendini öldürerek her şeyi sona mı erdirmelidir?

İş Hayatına Uygun Kişilik Tipleri
Restoran İşindeki Kişilikler
En iyi kombinasyonun popüler optimist/güçlü koleriklerin oluşturduğu düşünülüyor. Salt bir popüler optimist garson konuşma eğilimindedir ve bütün müşterilere ulaşamaz. Güçlü kolerik ise çok hızlı ama kaba davranırlar. Mükemmeliyetçi melankoliklerde iyi iş çıkartır ancak kötü bir gün geçirmesi halinde bunu yansıtır. Güçlü kolerik popüler optimistler kasada daha başarılılardır. Çabuk hazırlanan yemeklerde güçlü kolerik, işlerin yoğun olduğu kafaları ve sinirleri karışmadığı için barışçıl soğukkanlılar daha iyidir.

Tıp Alanındakiler
Popüler optimistler genellikle çocuk doktoru olmaya daha yatkınlardır. Çünkü çocuklarla oynayıp onları mutlu edebilirler.
Güçlü kolerikler ise daha çok kendi kliniklerini açarlar çünkü başkasının emri altında çalışamazlar.
Mükemmeliyetçi Melankolikler çoğunlukla operatör olurlar çünkü mükemmellik onlar için olmazsa olmazdır ve işini çok dikkatli yaparlar. Aynı zamanda psikiyatrist de olurlar kendi yaşamlarını iyi analiz etmekle birlikte intihara ve bunalıma meyilli insanların hayatlarını da düzeltmek isterler.
Barışçıl soğukkanlılar ise genellikle başkalarının karar vermesine izin verdikleri için genellikle radyolog olurlar veya ölüm tehlikesi olmadığı için diş hekimi olurlar.

Bürodaki Kişilikler
Popüler optimistler iyi bir kayıt tutucu değillerdir. Bu yüzden daha çok müşteri ilişkilerinde çalışabilirler. Melankolikler ve barışçıl soğukkanlılar kayıt tutabilirken, güçlü kolerikler ise tüm büronun sorumluluğunu üzerine alabilirler.

Eğitim Alanındaki Kişilikler
Popüler optimistler sosyal yönleriyle anaokulu ve ilkokul öğretmeni olmaya daha yatkınlardır.
Güçlü kolerikler ise müfettiş ve müdür olmak için doğmuşlardır.
Mükemmeliyetçi melankolikler ise daha disiplin içerdiği için sayısal ağırlıklı branşlara yatkınlıkları vardır.
Barışçıl soğukkanlılar ise müzik veya resim öğretmeni olabilirler.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım