Eyvah İş Görüşmesi

Eyvah İş Görüşmesi

Bu özet 23.12.2016 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Ali COŞAR tarafından çıkarılmıştır.

Doğru işi aramak: Mucizelere inanın

Bu kitabın büyük bölümü yeni bir iş ararken neleri doğru yapmanız gerektiğine odaklanacak, ama bu denklemin aslında iki temel bilinmezi vardır. Başarılı olacağınız işi bulmak için, iş arama yöntemlerini iyi bilmeniz kadar, doğru işi aramanızda önemli. Doğru iş, yeteneklerinize ve ilginize uyan iş demektir.

Doğru işi bulma yöntemleri
1- Değerlerinizi fark edin
2- Yeteneklerini keşfedin
3- İlgi alanlarınızı bulun
4- Kişiliğinizi anlayın
5- Tanıdıklarınıza danışın
6- İç sesinizi dinleyin

1 Değerlerinizi fark edin

Değerlerimiz, kararlarımıza ve önceliklerimize rehberlik eden inançlarımız, ilkelerimiz ve doğru-yanlış kriterlerimizdir.

2 Yeteneklerinizi keşfedin

Yetenekler, sahip olduğumuz fiziksel ve zihinsel becerilerdir. Yetenekler doğuştan geldiği gibi çok çalışarak sonradan da geliştirebilir, ama üstün başarı kazanan kişiler incelendiğinde, doğuştan gelen yetenekleriyle çalıştıkları alanların uyumlu olduğu görülüyor. Bu kişiler kendi yeteneklerini çalışıp daha da geliştirerek kariyerlerini bu özelliklerin üstüne kurarlar.
Yeteneklerini keşfetmek istiyorsanız, başkaları için çok zor olan, ama sizin çok kolay öğrendiğiniz ve başardığınız işleri aktiviteleri düşünün.

3 İlgi alanlarınızı bulun

Evet, etmiyoruz ama işlerimizin bazılarını daha severek yapıyor, diğerlerini ise hep erteliyoruz. Bu çok doğal çünkü herkesin farklı ilgi alanları var. Belki itiraf edemeyiz, ama ilgi alanlarımızla uyumlu görevleri daha hevesle ve dikkatle yaparız.

4 Kişiliğinizi Anlayın

Kişiliğimize uymayan bir işte başarılı olmanız mümkün değildir. Bu, bedenimize uymayan çok şık bir giysiyi giymemize benziyor.

5 Tanıdıklarınıza danışın

Karşınızdakinin görüşlerini gerçek hayat deneyimlerine bağlamasını isteyin. Kendinize hedef belirleyin ve ideallerinize uyan birini belirleyin en az 2 kişi görüşün ayrıca dinlerken savunmaya geçmeyin ki karşınızdaki samimi fikirlerini ortaya koyabilsin.

Örnek sorular
Sizce ben hangi işte başarılı olurum?
Hangi yeteneklerim başarımı sağlar
Hangi özelliklerim başarıma engel olur?
Benim yerimde olsanız siz nasıl bir iş yaparsınız?
Sizce geliştirmem gereken 2 özelliğim nedir?
10 yıl sonra beni nerede görüyorsunuz?

6 İç sesinizi dinleyin

Kendinize ne kadar dürüst davranırsanız vereceğiniz kararlar da o derece yararlı olur.
Ne yapmalıyız?
Doğru yolda duruyor ve doğru yöne bakıyor olsanız bile hareket etmiyorsanız, arkadan gelen kamyon sizi ezecektir.

SİZ ANCAK ÇEVRENİZ KADAR TANINIRSINIZ

Dünya ölçeğinde araştırmalara göre, iş değiştirenlerin %60’tan fazlası, yeni pozisyonlarını bir tanıdık aracılığı ile buluyorlar.%22’lik grup şirketlere doğrudan başvuruyor. Kalan yüzde 18 ise ilanlar ile buluyor. İlanlar rekabetin en fazla olduğu yaşandığı alandır. Bir ilana ne kadar çok başvuru olursa arasından sizin özel yeteneklerinizin fark edilmesi o kadar zor olur.
Peki %60’lık kesimin iş bulmasına yardımcı olan bu tanıdıklar kimlerdir. Ailemiz çevremiz veya çok yakın dostlarımız değildir. Gerekçesi de şudur; yakın tanıdıklarımız bizimle aynı çevreyi paylaşırlar. Onların tanıdıklarını aslında sizde tanırsınız; dünyalarımız iş alanlarımız ve ilgilerimiz benzerdir. Oysaki daha az görüştüğümüz değişik alanlarda çalışan çevresi bizden farklı olan insanların, iş ararken bize daha fazla yardımı dokunur.

KARŞI TARAF NASIL HAZIRLANIYOR?

Genellikle 9 aşamadan oluşur.
Yönetimce pozisyon için İş tanımları ve nitelikler belirlenir
İk birimi bölüm yöneticileri ile birlikte iş tanımlarını yani o pozisyondaki kişinin yapacağı işin tam olarak ne olduğunu yazılı hale getirir. Buna bağlı olarak ik o pozisyon için iş boyutlarını belirler iş boyutlarını da iki başlıkta toplar.
Teknik boyutlar: İş boyutları
Genel Boyutlar; Kişilik özellikleri / Yetkinlikler
İnsan kaynakları bölümü başvuruları eler
İnsan kaynakları ilk ve ikinci tur görüşmeleri yapar

Görüşmeler ikisi alternatif tür olmak üzere 5 e ayrılır.

Ana Görüşmeler / Anternatif Görüşmeler
**
1 Özgeçmişe dayalı / 4 Anlat sat
2 Örnek olay görüşmeleri / 5 Baskı Tekniği
3 Geçmişe dayalı görüşmeler
6 Adaylar denemeye alınır
7 yöneticilerin karar birliği
8 İK birimi adayın geçmişini kontrol eder
9 İş tekifi

İş Görüşmelerinde Heyecanınızı Nasıl Yenersiniz?
İş görüşmelerinde kendimizi rahat hissetmemizi sağlayacak çözüm rolümüze iyi hazırlanmamız.

İş Görüşmelerinde 10 Altın Kural
**
1 İş görüşmelerini çok ama çok ciddiye alın
**Görüşmenin ortasında herhangi bir nedenden dolayı söz konusu pozisyondan vazgeçseniz bile dikkatinizi ve ciddiyetinizi yitirmeden toplantıya devam edin.

2 Ev ödevinizi çok iyi yapın
İş görüşmelerinin en önemli parçası araştırma ve hazırlıktır. Gelebilecek soruları belirleyin. Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın dikkatinizi görüşmecinin sorusuna verin sorusuna verin. En sık yapılan hata soruda istenen bilgiyi değil sizin hazırladığınız bilgiyi vermektir.

3 Görüşmeye zamanında gidin
Zamanında; 10 dakika İstanbul da ise 1 saat erken gidin demektir. özellikle araçla gidiliyorsa park yeri sorun yaratabilir. Geç kalmak imajınızı büyük ölçüde zedeleyecektir.

4 giyiminize dikkat edin
Ne çok spor olun nede çok şık ama resmi giyinin

5 beden dilinize özen gösterin
Belirli anlarda gülümsemeyi unutmayın.

6 Olumlu olun
Şirketinizi işinizi veya patronunuzu görüşmeciye şikayet etmeyin. Ama kelimesini az kullanmaya çalışın. Kendinizi görüşmeciyle karşı karşıya kalacak durumlara sokmayın. Görüşmede hava limoni bile olsa tutum asla değişmemelidir.

7 Dürüstlükten ödün vermeyin
Yalan söylemek yerine gerçekleri kendi lehinize kullanmayı öğrenin. Yanıtınızda bir bilgiyi doğrudan vermek sizi zor durumda bırakacaksa o bilginin verilmemesi veya başka kelimelerle ifade edilmesi gerekir.

8 Yanıtlarınızı zamanlayın
Yanıtlarınız 30 saniye ile 2 dakika arası olmalıdır. Uzun yanıtlar görüşmecinin ve sizin dikkatinizi dağıtır.

9 Ne çok rahat olun nede çok çekingen
Öncelikle kendiniz olmaya çalışın yapmacık tavırlar hemen fark edilir.

10 Görüşme sonrası da öncesi kadar önemli
Sorularınızı ve yanıtlarınızı not edin. İleride yeni bir görüşmede benzer sorular denk gelebilir. Veya siz yanıtlarınızı beğenmeyip değişebilirsiniz. Aynı zamanda o şirkete 2. Gitmeden önce bilgilerin üzerinden geçer ve yanıtların tutarlı olmasını sağlarsınız.

Maaş Pazarlığı
Deneyimli şirketler işe alım süresinde mutlaka pazarlık ederler. Ama kendilerine sorarsanız ‘’Hayır bizde maaşlar bellidir. Değiştiremeyiz. Bu yüzden pazarlık etmeyiz’’ derler.
Sizin beklentiniz en az 1000 lira şirketin verebileceği en yüksek rakam ise 1600 lira bu durumda pazarlık aralığı 1000 ile 1600 liranın arsında olacaktır.
Kıdem farkı , Yıllık izin farkı , transfer primi , daha iyi bir şirket aracı bunlar pazarlık edebileceğiniz konular arasındadır. Maaşı yükseltemezseniz bunları kullanarak paketin toplam değerini arttırabilirsiniz.
Yeni işiniz evinize uzaksa veya farklı şehirdeyse taşınma konusundaki masraflarınızı öne sürebilirsiniz.

Yazarlar Hakkında

Hakan YAMAN
Tarsus Amerikan lisesi sonrası Boğaziçi üniversitesinde ekonomi okudu. İş hayatına yiyecek içecek ve otelcilik ile başladı. Daha sonra müşteri ilişkileri ve memnuniyeti satış Pazar araştımaları ve dağıtım ağı kollarında çalıştı. Çeşitli internet siteleri ve dergilerde İk , ekonomi , pazarlama yazıları yazdı.

Ahmet Şerif İZGÖREN
Kuleli Askeri Lisesinin ardından Hacettepe Üniversitesinde İngiliz Dilbilimi bitirdi. Ankara üniversitesi TÖMER bursa Şubesi’nin kurucu müdürü olarak görev yaptı. 1996 yılında izgören akademiyi kurdu. Yerli yabancı birçok şehirde 3000 in üzerinde konferans verdi 21 kitabı vardır.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım