Enes Uğur

Enes Uğur

Kuzey Ahşap Dekorasyon
Satış ve Pazarlama Müdürü

1) Sizi biraz daha yakından tanıyabilmemiz için çok kısa özgeçmişinizle başlayalım isterseniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İlk ve orta okulumu Bahçelievler'de, liseyi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladım.
Üniversite hayatım boyunca birçok staj yaptım. Bunlardan en önemlisi İstanbul Ticaret Odası-Fuarlar departmanında yaptığım part time çalışma idi.
Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği’nde Ortadoğu bölge başkan vekilliği ve öğrenci birim koordinatörlüğü olmak üzere 2 yıl görev yaptım.
Müziğe ilgi duyarım. Dolayısıyla bağlamaya yöneldim ve bağlama eğitimi aldım.
Gezip görmeyi ve keşfetmeyi severim. Bu yüzden 2014 yılında Avrupa gezisi yaptım. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa olmak üzere 4 ülke 9 şehir gezdim.

2) İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nelerdir? İşletme Bölümünü tercih sebebiniz nelerdir?
Ticaret yapmak istiyordum. Dolayısıyla işletme bölümünü tercih ettim. Ticaret üniversitesinin iş dünyası ve İTO ile olan bağlantısını öğrendim. Ticaret Üniversitesini seçmenin doğru bir tercih olacağını düşündüm. Bunun faydasını da İTO ile ortaklaşa düzenlenen yemek organizasyonları ve projeler ile fazlası ile aldım.

3) İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarınız nasıl geçti? İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrenci olmak kariyeriniz ve iş hayatınız için ne gibi katkılar sağladı?
Öğrencilik yıllarım dolu dolu geçti. Her andan keyif almaya çalıştım. Benim yerimde olmak isteyen birçok insan vardı, bense içindeydim. Gerek hocalarımız olsun gerek okulun diğer departmanları ile hep bir uyum içerisinde olarak sorunlarımızı birlikte aştık.
Ticaret üniversitesinde olduğumdan dolayı İTO ile ciddi ilişkiler geliştirdim. Meclis üyeleri ile yapılan yemekler neticesinde birçok işadamı ile hala devam etmekte olan ilişkiler geliştirdim. Sık sık ziyaret ederek de ilişkilerimi devam ettirmekteyim. Bu insanlar üniversite hayatımız boyunca bizlere yardımcı oldu. Yeri geldi fikir verdi koçluk yaptı, yeri geldi tavsiyelerde bulunarak bizlere ağabeylik yaptı.
Bu sayede networkum genişledi ve referanslarım arttı.

4) Mezun olduktan sonraki iş arayış süreciniz nasıl oldu ve önünüze çıkan engeller var ise nelerdi?
Açıkçası çok fazla iş arama süreci yaşamadım. Daha önce de bahsettiğim gibi yapmış olduğum network sayesinde iş adamları ile görüştüm ve içlerinden bir tanesi Gıda sektöründe üretim yapan bir firmada mezuniyetimden sonra staj yapma imkanı sağladı. Akabinde aynı şirkete iş başvurusunda bulundum ve işe başladım.

5) Okuduğunuz bölüm ile ilişkili bir alanda mı çalışıyorsunuz? Hayır ise okuduğunuz bölümün şu anki çalıştığınız işe faydaları nelerdir?
Evet. Şuanda okuduğum bölüm ile ilgili bir firmada çalışmaktayım.

6) Başarılı bir mezun olarak; mezun olacak öğrencilerimize ve mezunlarımıza iş dünyasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
İş dünyası gerçekten çok büyük bir derya. Öğrenilmesi gereken birçok şey var. Özellikle tecrübe sahibi insanlar ile ilişki kurulması önemli. Eğer gerçekten ticaret ile uğraşmak istiyorsanız her anınızı dolu dolu geçirin. Özellikle yaz tatillerinde mutlaka 3 ayın 1 ayını kendinize ayırın, 2 ayı staj yapın. Ücretlere fazla takılmayın. Arı misali her çiçekten bal almaya çalışın. Hayatta öğrenilen şeylerin ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Belki de önemsemediğiniz küçük bir bilgi sizin hayatınıza yön verebilir.
Ez cümle, Dürüstlük her kapıyı açar, ne yaparsanız yapın, dürüst olun.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım