Berk Cansöz

Berk Cansöz

KÜRKMOD
Satış ve Pazarlama Müdürü

1) Sizi biraz daha yakından tanıyabilmemiz için çok kısa özgeçmişinizle başlayalım isterseniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Berk Cansöz 08.02.1991 yılında İstanbul Beyoğlu’nda doğdum. Doğduktan kısa süre sonra babamın işlerinden dolayı Bodruma taşındık ve üniversite eğitimime kadar orada eğitim öğretimimi tamamladım. Üniversiteyi kazanınca 2009 yılında İstanbul’a geldim ve halen İstanbul’da yaşamaktayım.

2) İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nelerdir? İşletme Bölümünü tercih sebebiniz nelerdir?

İstanbul Ticaret Üniversitesini tercih etmemim en büyük sebebi ablamın da aynı okulda eğitim görmüş olmasıdır. Bizim için vakıf üniversiteleri arasında kaliteli akademik kadrosuyla dikkat çeken bir üniversiteydi. Ablam da Uluslararası Ticaret bölümünden mezun oldu ve çok memnun kaldığı için benim de aynı üniversiteye başvurmamı sağladı. İşletme bölümünü tercih etmem ise geniş ve kapsamlı bir bölüm olmasıdır. İşletme bölümünün çok yönlü düşünmeyi sağlayan ve iş hayatında da sürekli kendinizi yenilemenizi sağlayan bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Fakat çok geniş bir alana sahip olması demek mezun olunca her türlü işi yapabilirim anlamına gelmiyor, bir çok işletme bölümü okuyan arkadaşlarımız her şeyi yaparız fark etmez diye düşünüyorlar ancak ne istediğini belirlemedikten sonra bir konuda özelleşmedikten sonra işletme okumanın bir anlamı olmaz diyebilirim.

3) İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarınız nasıl geçti? İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrenci olmak kariyeriniz ve iş hayatınız için ne gibi katkılar sağladı?

İstanbul Ticaret Üniversitesinde öğrencilik yıllarım çok güzel geçti. Diğer üniversitelerin aksine bizim okulumuz da çok sıcak, samimi bir ortam vardı. Burada çok güzel ve hala devam eden sağlam dostluklar edindim. Aynı şekilde çok değerli hocalar tanıma, onlardan ders alma imkanı buldum. Dolayısıyla bu birikim tabii ki kariyerimi de etkilemiştir. Özellikle üniversitemizdeki staj uygulamasının öğrencilere çok şey kattığını söyleyebilirim. Çalışma hayatına hazırlık için bu stajlar çok önemli. İş hayatının nasıl bir ortam olduğunu görmüş oluyorsunuz ve böylelikle mezun olunca sudan çıkmış balığa dönmüyorsunuz. Zaten ben okurken de boş günüm olduğunda buna hafta sonları ve yaz ayları da dahil sürekli çalıştım. Okulda öğrendiğim teorik bilgileri aynı dönemde pratiğe dökme imkanı buldum. Hatta zaman buldukça yurt dışına çıkıp farklı yerleri görüp farklı kültürleri tanımaya çalıştım vizyonumu geliştirip, iş hayatında beni olumlu etkileyeceğini düşündüm ve öyle de oldu.

4) Mezun olduktan sonraki iş arayış süreciniz nasıl oldu ve önünüze çıkan engeller var ise nelerdi?

Bahsettiğim gibi üniversite döneminde çalışmaya ufaktan başladığım için mezun olunca da aynı yere devam ettim bu yüzden bir iş arayışım olmadı.

5) Okuduğunuz bölüm ile ilişkili bir alanda mı çalışıyorsunuz?

Şuan bulunduğum sektör Deri ve Kürk sektörü. Bu sektöre 8 yıl önce üniversite yıllarımın başında atıldım. Bu işe girdiğimde niyetim kendimi muhasebe alanında geliştirmekti ancak sonra fark ettim ki masa başında oturmak bana göre bir iş değil sahada olmak, insanlarla bire bir görüşüp onlarla iş yapmak istiyordum. Çünkü üniversitedeki değerli hocalarımızdan aldığımız onca değerli bilgileri sahada kullanmak istiyordum. Bu kararımı patronumla görüşüp kendimi satış ve pazarlama da geliştirmek istediğimi söyledim ve o da bunu kabul etti, gelecek planlarımı çizmemde yardımcı oldu. Şirkette şuan ki pozisyonum satış ve pazarlama müdürü aynı zamanda üretim atölyemizin sorumlusuyum. Anlayacağınız bölümümle alakalı bir işte çalışmaktayım ve faydalarını fazlasıyla gördüm ve görmeye de devam ediyorum.

6) Başarılı bir mezun olarak; mezun olacak öğrencilerimize ve mezunlarımıza iş dünyasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle iş hayatı okul hayatından çok farklı. Ben okurken gerek stajlarla gerek dönemsel işlerle ufaktan iş hayatına giriş yapmanın ilerideki kariyer hayatına çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Okuduğunuz bölüm ile ilgili araştırmalar yapıp mezun olunca neler yapabilirimi iyi bilmeli bilinçli öğrenciler olmalıyız. Her şeyden önemlisi ne istediğimizi bilerek ona uygun bölüm seçmeli eğer okuduğunuz bölümün size uygun olmadığını fark ettiyseniz değiştirmek ya da bir şeyler katmak için mutlaka harekete geçmelisiniz. Zararın neresinden dönerseniz kardır çünkü ilerideki yaşamınızı etkileyecek bir karardır. Bütün üniversiteli arkadaşlarıma hayatında başarılar dilerim.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım