• Hakkımızda
 • Hakkımızda

Hakkımızda

Sevgili Öğrencilerimiz ve Mezunlarımız,

Kariyer Planlama Merkezimiz, bilgi ekonomilerine geçişle birlikte iş dünyasında artan rekabet koşullarının gerektirdiği nitelikli istihdam ihtiyacına paralel olarak, kariyer yolculuğuna başlayacak siz değerli öğrencilerimizin, mümkün olduğunca karşınıza çıkacak seçenekleri planlanan etkinliklerle önceden tanımış ve tanımlamış, gelecek hedeflerini netleştirmeye başlamış, farkındalığı yüksek bireyler olmanızı desteklemek amacı ile oluşturulmuştur.

Sizlerde kariyer bilinci oluşturmak;

Sizleri sevebileceğiniz, bilgi ve yeteneklerinizi kullanarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir işe hazırlamak;

Profesyonel dünyaya rahat geçiş yapmanızı sağlamak;

Öğrenciliğiniz ve sonrasında, sizlere rehberlik hizmeti vermek için oluşturulan birimiz.

Giriş

KARİYERİNİZİ YÖNETEBİLMEK İÇİN İŞ HAYATINA ATILMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

 • Bireysel vizyon belirleme
 • Kendini tanıma ve keşfetme
 • Kariyer hedefleri belirleme
 • Yetkinlikleri belirleme
 • Meslek seçimi ve öncelikleri belirleme
 • İş fırsatları araştırma
 • Özgeçmiş hazırlama, iş başvuruları, iş görüşmeleri
 • Mesleki yenilikleri takip etme
 • Bireysel hedefler ve kariyer hedefleriyle bulunulan noktayı gözden geçirme ve gerekli önlemleri alma.

Kariyer Danışmanlığı

Kariyer yolculuğunuzu nasıl şekillendireceğinizi ya da hayatınızın en büyük tutkusunun ne olduğunu henüz bilemiyor olabilirsiniz; üniversiteye henüz başlamış ya da bitirmek üzere hatta belki de mezun olabilirsiniz; her ne aşamada olursanız olun, randevu alarak kariyer danışmanlarımızla birebir görüşebilirsiniz. Planlanan görüşmeler süresince danışmanınız ihtiyaçlarınıza göre size çeşitli konularda bilgi verecek.
Bu konulardan bazıları:

 • Kendini tanıma, değerlendirme ve kariyer gelişimi,
 • Farklı kariyer alanları, endüstriler ve çalışma kolları,
 • CV ve önyazı yazma gibi becerilerin geliştirilmesi,
 • Staj olanakları bulmak için izlenecek yollar,
 • Kişisel istek, bilgi, beceri ve planlarınıza göre iş bulma stratejileri,
 • Prova mülakatlar.

MESLEKİ TERCİH ENVANTERİ
Öğrencilerimizin kişilik özelliklerini değerlendirerek ilgi alanlarını ve tercih edebilecekleri meslek gruplarını belirlemelerinde yardımcı olur. Mesleki tercih envanteri kişilik özellikleri ile mesleklerin yürütüldüğü çevre veya mesleklerin gerektirdiği faaliyetler arasındaki ilişkiyi gösterir.İşkur tarafından akredite edilen mesleki tercih envanteri mesleki değerlendirme üzerine yol haritası çizmemizde yardımcı olmakta.

MESLEKİ DANIŞMANLIK
İŞKUR ile Kariyer Planlama Merkezi’nin birlikte yürüttüğü öğrencilerimiz ve mezunlarımıza yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmetidir.

Eğitimler

Kariyer Planlama Merkezi olarak öğrencilerimizin kişisel ve profesyonel gelişimlerini desteklemek amacıyla eğitim dönemleri boyunca alanında uzman profesyoneller ve eğitimciler tarafından eğitim programları düzenlenmektedir.2014-2015 eğitim öğretim döneminde vermiş olduğumuz eğitimlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 • Müşteri İlişkileri Eğitimi (CRM)
 • C++ Programlama Eğitimi
 • Adobe CS6 Tasarım Eğitimleri
 • Diksiyon
 • 3Ds Max 2011 Temel Eğitimi
 • Android App Development
 • Etkili sunum ve İletişim teknikleri
 • İşaret Dili Eğitimi
 • Psikodrama Eğitimi
 • İnsan kaynakları Seminerleri
 • Cv Hazırlama ve Mülakat Teknikleri

Öğrenci Hamiliği Projesi

İstanbul Ticaret Odası Komite Üyeleri ile öğrencilerimizi bir araya getirerek; Komite Üyelerinin girişimcilik bağlamında sahip oldukları tecrübe, yetenek ve birikimlerini öğrencilerimize aktarılmasını sağlayan bir projedir. Öğrencilerimiz bu proje ile birlikte eğitim hayatlarında iş dünyasını yakından tanımanın yanı sıra staj ve iş imkânı da bulabilmektedir. Proje kapsamında Komite Üyesi işadamları ile öğrencilerimiz belirli periyotlarla toplantılar düzenlemekte olup bu toplantılar Üniversitemiz bünyesinde veya Komite Üyesi işadamlarımızın firmalarında gerçekleştirilmektedir.

İhracata İlk Adım Projesi

İstanbul Ticaret Odası tarafından firmaları ihracata teşvik amacıyla yapılan programa, ihracat alanında kariyer hedefleyen öğrencilerimizin dahil edilerek donanımlarına katkı sağlamayı amaçlayan projedir. Öğrencilerimiz, İstanbul Ticaret Odası tarafından belirlenen profesyonel danışmanlar eşliğinde İstanbul’da bulunan birçok firmayı ziyaret ederek firmaların ihracata teşvik edilmesi programlarına katılım sağlamaktadırlar. Proje sonunda katılım gösteren öğrencilerimize sertifika verilmektedir.

İTO Fuar Takımı Projesi

İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu yurtdışı fuarlarının tanıtımını yapmak amacıyla firmaların bu fuarlara katılımını sağlamaya ve öğrencilerimizin iş dünyasıyla bağlantı kurmasına yönelik bir projedir. Öğrencilerimiz proje kapsamında ülkelerde düzenlenen fuarlara da katılım sağlayabilmektedir.

İş Dünyasıyla İlişkiler

Meclis-i Muhabbet Toplantısı
Her ay İstanbul Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan organizasyonda İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi işadamlarıyla öğrencilerimiz ve mezunlarımız bir araya gelmekte, öğrencilerimiz ve mezunlarımız İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi firmaları yakından tanıma fırsatı elde etmektedirler. İş dünyasını yakından tanıma, sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücü ve eğitimler hakkında detaylı bilgi edinmekteler.

İş Dünyası Gezileri

Kariyer Planlama Merkezi olarak öğrencilerimizin üniversitemizde edindikleri akademik bilgilerin iş dünyasında pratik uygulamasını görebilmeleri düşüncesiyle yapılan firma ziyaretlerini içerir. Öğrencilerimiz firma ziyaretlerinde yer alarak sektör hakkında detaylı bilgi edinmekteler.

Kariyer Etkinlikleri

Her yıl geleneksel olarak Sütlüce ve Küçükyalı yerleşkelerimizde ulusal ve uluslararası öncü firmaların katılımıyla gerçekleşen etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde öğrencilerimizin katılımcı firmalarla tanışmasına olanak sağlanmaktadır.

Staj

Öğrencilerimizin öğrenim sırasında almış oldukları teorik bilgilerin pratikte geliştirilmesini sağlamak ve öğrencilere alanlarında deneyim kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalarıdır. Üniversitemizde eğitim verilen bölümlerimizin birçoğunda zorunlu staj olmakla birlikte zorunlu stajı olmayan öğrencilerimiz staj dersini seçerek bu imkândan faydalanabilmektedirler. Staj faaliyetlerinde Kariyer Planlama Merkezimiz irtibatta olduğu çok sayıda firma ile doğrudan temas kurarak öğrencilerimiz için stajyer kontenjanı almakta ve Üniversitemiz web sitesinde duyurularını yaparak öğrencilerimizin kurumsal firmalarda staj yapmalarına olanak sağlamaktadır.

İstihdam

Kariyer Planlama Merkezi olarak irtibatta olduğumuz çok sayıda firma ile yıl içerisinde doğrudan temas kurmaktayız. İrtibatta olduğumuz kurumsal firmaların ihtiyaç duydukları nitelikli çalışan ihtiyaçları için iş ilanlarını Üniversitemiz web sitesinde yayınlamaktayız. İstihdam çalışmalarımız; mezunlarımız için tam zamanlı, öğrencilerimiz için ise part time iş ilanları olarak yürütülmektedir. Kariyer Planlama Merkezimizin yürüttüğü istihdam faaliyetlerinden sadece İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri ve mezunları yararlanabilmektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Planlama Merkezi broşürünü online olarak inceleyebilirsiniz.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım