Online Mezun Sohbeti - Yavuz Mimarlık İnşaat İç Mimarı Erva Miray Doğan

Online Mezun Sohbeti - Yavuz Mimarlık İnşaat İç Mimarı Erva Miray Doğan

Yavuz Mimarlık&İnşaat firmasında İç Mimar olarak görev alan mezunumuz Erva Miray Doğan ile “Mimarların İş Ararken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Erva Miray Doğan. 2020 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldum. Pandemi mezunlarındanım. Şu anda da Yavuz Mimarlık’ta İç Mimar olarak çalışıyorum. 6. Ayıma girdim hızlı bir şekilde devam ediyor.

Çalışmış olduğunuz kurumu ve pozisyonu anlatabilir misiniz?

Mimarlık ve İç Mimarlık sektörü aslında herkesin bildiği bir sektör. Hiçbir zaman bitmeyecek bir sektör olduğunu düşünüyorum. Çünkü sürekli yenilenen ve yenilenme ihtiyacı hisseden bir sektör. İç Mimar olarak görev alıyorum fakat Mimarlık görevimi de almaktayım. Eğitim hayatımızda sadece İç Mimarlığa yönelik değil Mimarlığa yönelik de dersler alıyoruz. Birbiriyle bağlantılı iki meslek olduğu için her ikisini de yapabilme şansımız oluyor.

Üniversitemiz öğrencisi olmanın hangi avantajlarını yaşadınız? Üniversitemizin sunmuş olduğu imkanlardan nasıl faydalandınız?

Aslında ben Ticaret Üniversitesi öğrencisi olmanın çok fazla avantajını yaşayan öğrencilerden biriyim. Aslında iş öğrencide bitiyor. Bölümümden arta kalan zamanlarda aktif olmaya çalıştım. En başta öğrenciye verilen nakit bursun maddi bir destek olduğunu söyleyebilirim. Okuduğum bölüm materyaller bakımından masraflı bir bölüm o yüzden bu burs benim için faydalı oldu. Bunun dışında okulda çalışma imkanı sunuluyordu, yaz dönemlerinden özellikle tanıtım günlerinde görev aldım 3 sene boyunca. Bu sürecin bana olumlu yansımaları oldu. Özellikle insanlarla iletişim bakımından. Çünkü çok dışa dönük biri değildim, bu tarz çalışmalarda yer almam girişken biri olmamı sağladı.

İş arama süreciniz nasıl gelişti? Mülakat süreciniz nasıl gelişti?

Ben zaten hemen çalışmak istiyordum. Bitirme projemi verip mezuniyetimi aldıktan sonra hemen bir iş arayışına girdim. CV’mi ve portfolyomu hazırlamıştım. Birçok yere başvuruda bulundum. Ancak şu an çalıştığım yerdeki işimi KAMER’den buldum. Kamer’de yayınlanan ilanları takip ediyordum. Normalde bizim sektörümüze dair piyasadan sebep çok fazla ilan yayınlanmıyor. Şans eseri o dönem bir İç Mimar arayışı olan firmanın ilanını gördüm ve hemen başvuru yaptım. Zaten firma da üniversitemiz mezunu olan birinin firmasıymış bu da güzel bir tesadüf oldu. Hemen görüşmeye çağrıldım. Gönderilen adaylardan en dolu dolu Cv’nin benimkinin olduğunu söylediler. Görüşme esnasında çok sıcak bir şekilde karşılandım. Derhal işe başlayacak şekilde yaklaşımda bulundular. Karşılıklı anlaşıp derhal işe başlamış oldum, 6. Ayımı doldurmuş bulunmaktayım.

Mimarların iş ararken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Mutlaka staj deneyimleri elde edilmeli. Bunları CV’lerimize eklemeliyiz. Yapılan projeleri, çalışmaları portfolyaya güzel, açık bir şekilde eklemeliyiz. Sunum odaklı, göze hitap edici şekilde hazırlanması önemli. İş arama sürecinde bunlar özellikle bizler için çok önemli. Kendilerini iyi ifade etmeye çalışmalılar. Cv’lerinde mutlaka bir hobinin yer alması gerekmekte diye düşünüyorum. Çünkü bu kişinin sosyal yetkinliğini gösteriyor. Bizim iş hayatımızda pratiklik çok önemli. Hayal gücünün kağıda hemen yansıtılması da bir yetenek. Önümüzde bir fikir veya proje düştüğünde düşünülenin hemen 3 boyuta geçirilmesi önemli. Bunlar dışında iş ararken olumsuzluklara rağmen vazgeçmemelerini tavsiye ederim.

Mezuniyet ve iş hayatına başlama sonrasındaki süreç nasıl ilerledi?

İşe başladığım süreçten beri gerçekten birçok proje yaptım. Şahsen ben hem yeni mezun olduğum için hem de işe yeni başladığım için kendi sorumluluğuma çok fazla proje verilmez diye düşünmüştüm. Okulda aldığımız eğitim aslında bizim için sadece bir temel. Asıl eğitimi ve pratiği iş hayatında deneyimleyerek görüyorsunuz. Tökezlediğim zamanlar elbette oldu. Hatalar da yaptım. Alışma sürecinden geçtik elbette, yeni insanlarla tanışmak onlarla çalışmak bu da bir alışma süreciydi. İlk başladığım gün ilk projemi verdiler mesela. Onlar tarafından bu güvenin aşılanması da beni teşvik etti. Korktuğum her şeyin üstesinden gelebildim. Şu anda da birçok projemiz var hız kesmeden devam ediyoruz.

Projelerdeki tasarım sürecinde sizin etkeniniz/ etkiniz nedir?

Bir proje geldiği taktirde benden ne isteniyor onu çözümlemeye çalışıyorum. Örneğin bir daire planı geldi, ilk önce kullanıcının ihtiyaçları ne olmalı, nasıl olmalı, yönetmelikler var buna göre bir plan üretiyoruz. Üzerinden bir süre geçince revizeler gerekebiliyor. Bu revizeler size bağlı 1 ay da sürebilir 1 sene de sürebilir. Bir tasarımın ilk aşamasından son aşamasına kadar etkin rol alıyoruz. Gerek hesaplamasından gerek iç mekan yerleşiminden gerek projenin son aşamasında olan görsel kısmında rol alıyorum. Görsel kısımda çok büyük bir etkim var diyebilirim. En çok işim üçüncü boyutta oluyor. Projenin planlanmasından sunulmasına kadar A’dan Z’ye bir etkim olduğunu söyleyebilirim.

Öğrencilerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendi bölümüm adına konuşursam eğer tavsiyelerim şu yönde olacaktır; bölümümüzde kullanılan programların üzerine yoğunlaşılmalı. Nerede eksiğimiz varsa orayı doldurmalıyız. Üniversitede bize sunulan sosyal imkanları olabildiğince değerlendirmeliyiz. CV hazırlarken dikkatli olunmalı. Zorunlu stajlar dışında eğer imkan ve zaman varsa gönüllü staj yaparak deneyim elde edinilmeli. Bu deneyimlerde CV’mizi süsleyecektir. Portfolyaları açık, göze hitap edecek sunum odaklı bir şekilde hazırlamalılar. İletişim yönünden de kendimizi geliştirmeliyiz, daha önce bahsettiğim gibi okuldaki bazı çalışmalarda yer almam benim girişken biri olmamı sağladı. İş görüşmelerinde kişinin kendini iyi ifade edebilmesi yönünden bu tarz çalışmalar yararlı oluyor. İş arama sürecinde umutsuzluğa kapılmasınlar. Kamer ve diğer iş arama platformlarından mutlaka aktif bir başvuru süreci geçirsinler.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım