Online Mezun Sohbeti – MCS Grup Şirketleri Proje ve İş Geliştirme Yöneticisi Aysun Vatansever

Online Mezun Sohbeti – MCS Grup Şirketleri Proje ve İş Geliştirme Yöneticisi Aysun Vatansever

MCS Grup Şirketleri’nde Proje ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak görev alan mezunumuz Aysun Vatansever ile “Mühendislik Alanında Proje ve İş Geliştirmenin Önemi” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, Ben Aysun Vatansever. 2018 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Şuan MCS Grup şirketinde Proje ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışıyorum.

Çalıştığınız sektörden ve pozisyondan bahsedebilir misiniz? İş arayış ve işe başlama süreciniz nasıldı?

Endüstri mühendisliği bölümünden mezun olanlar, bölüm çok fazla alana hitap ettiği için birçok alanda çalışma fırsatı bulabiliyorlar. Benim bu alanda bu pozisyonda çalışma sürecim, eğitim hayatımın son senesinde başladı diyebilirim. Bitirme tezi olarak Endüstri 4.0 ile ilgili arkadaşlarımla bir tez yazdık. Tez aşamasında birçok araştırma yapma fırsatım oldu. Ve bu aşamada ben de nereye yöneleceğime karar verdim ve şuanda istediğim pozisyonda çalışmaktayım. İş arama ve işe başlama sürecim ise şöyle gelişti; mezun olduktan sonra bi süre dinlenmek istedim çünkü çok yoğun tempolu bir dönemden çıkmıştım. Ama bu süreçte de kendimi geliştirmek adına çeşitli eğitimler aldım. KAMER’in düzenlemiş olduğu İŞKUR-İş Hayatında Başarı ve Kişisel Gelişim eğitimine ve çeşitli kişisel gelişim eğitimlerine katıldım. Kendi alanıma yönelik çeşitli birkaç eğitime katıldım. Çünkü alanım gereği kendimi sürekli geliştirme ihtiyacım hissettim. Çok kitap okudum. Bu sırada da iş arama sürecim başlamıştı. MCS Grup ile bu süreçte tanıştım ve şuan 1 senedir bu şirketteyim. Çalışmış olduğum pozisyon ise, projelerin yürütme sürecini yönetiyorum. Sahaya çıkarak müşterilerimizi ziyaret ediyorum, onların taleplerini alıyoruz, neye ihtiyacı var mı onları belirliyoruz. Talep etmiş olduğu projeyi kurguluyoruz. Tabii bu süreç teknik bir ekiple birlikte yürütülüyor. Üzerinden çalıştığımız proje için daha ne kadar iyisi olabilir diye sürekli bir araştırma halinde olmak zorundayım. Projeyi son teknolojiye uydurmak için kurgusunu ona göre yapıyorum. Teknik ekiple koordineli bir şekilde projeyi tamamlayıp müşteriye teslim ediyoruz.

Endüstri Mühendisliği nedir? İstanbul Ticaret Üniversitesindeki Endüstri Mühendisliği bölüm içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Bizim zamanımızda bölümümüz Türkçe bölümdü. Şuanda %30 İngilizce olmuş diye biliyorum. Bu tabii ki çok daha avantajlı. Bölümde ilk zamanlarda bölümün temel dersleri olan yöneylem araştırması, karar analizi, iş etüdü, metot etüdü gibi konulara değindik. Endüstri Mühendisliği üretim ve yönetim olarak 2ye ayrılmakta. Stajlar da buna göre ayrılıyor. Üretim dediğimizde çevremizde gördüğümüz bütün objeler fabrikalarda üretiliyor. Bu üretim sürecinde üretimin planlanması, günlük kaç adet üretim gerçekleştirildi, ne kadar sürede üretildi, ne kadar enerji harcandı, çalışanların performansları nasıldı gibi konuları Endüstri mühendislerinin üretim kısmı ile ilgilenen kişiler takip ediyor. Yönetim tarafında ise bu üretim sürecinin organize edilmesi, mesela bir ürün üretildi ürün haline geldi bu ürünün satışı, satış sonrası desteği, sürecin planlanması, bu bir proje ise projenin yönetimi, insan kaynakları süreci gibi alanları kapsıyor.

Pandemi sürecinde ne gibi olumsuzluklarla karşılaştınız?

Aslında biz bu süreçte çok fazla etkilenmedik. Tüm görüşmeleri ve süreçleri online bir şekilde yürüttük. Tabii teknik ekipte çalışan arkadaşlarımız sahaya çıkmak zorunda kaldılar, onlar da tüm tedbirlerini alarak işlerini yürüttüler. Olumsuzluk kısmını sadece yurtdışından getirttiğimiz ürünler ile yaşadık. Pandemi sebebi ile ertelenmek zorunda kalan ürün teslimlerimiz oldu.

Öğrencilik hayatınızda okulumuzun sunduğu hangi fırsatlardan yararlandınız?

Öncelikle çok iyi işleyen bir Kariyer Merkezi var. Kariyer merkezinde kişisel gelişim adına çok iyi eğitimler düzenliyorlar onları sıkı takip eden ve katılan biriydim. Onun dışında Kariyer portalında birçok iş ve staj ilanlarının yayınlaması çok güzel bir fırsat. Yayınlanan staj ilanlarından birine başvuru yapıp 7 ay gibi uzun bir süre staj yapma imkanı buldum. İş arama süremizde de yine portal üzerinden görüşmelerim gerçekleşti benim ve arkadaşlarımın. Onun dışında TTO’da düzenlenen teknik eğitimlere katıldım. Bölüm hocalarımıza gerçekten minnettarız aynı zamanda. Son olarak ise bir kulüpte görev aldım. Burada birçok proje gerçekleştirdik, hem sektör adına hem de sosyal sorumluluk projeleri. Bu tarz etkinliklerde de ekip çalışmasını öğrendim. Ekip ruhu nedir onu kavradım, liderlik vasfınız güçleniyor. Bu tarz sosyal etkinlikleri ve yapılan eğitimleri değerlendirdim.

Staj deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

7 ay bir firmada uzun dönem İnsan Kaynakları departmanında staj yaptım. Bölümüm bir çok alana hitap ettiğinden dolay İK alanını da deneyimlemek istedim. İK’nın birçok bölümünü burada deneyimledim. Çok da zevkli ve öğretici bir süreçti. Ancak benim için çok uygun olmayacağına karar verdim. Onun dışında bölümümüzde 2 tane stajımız var. Üretim ve Yönetim. İlk olarak üretim stajını yaptım. Üretimin tüm süreçlerini gözlemledim bu süreçte. Daha sonra bir otomotiv firmasında Yönetim stajımı gerçekleştirdim. Orada neredeyse tüm departmanları gözlemleme ve deneyimleme fırsatım oldu. O süreci çok iyi değerlendirdiğime inanıyorum. Yönetimin tüm süreçlerini burada pratik üzerinde görmüş oldum. Gördükçe departmanları eledim ya da aklıma yattı. Çünkü insan deneyimlemediği ve bilmediği şeyin nasıl olduğunu bilemez. O yüzden bu süreçler benim kariyer hedeflerime nasıl ilerlemem gerektiğini öğretti. Endüstri 4.0 alanında olmak istediğimi ve işin teknik kısmında olmak istediğime bu süreçler çok yardımcı oldu.

Öğrenci ve yeni mezunlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle ilk önerim dijitalizasyon sürecinin bir noktasından tutmalılar. Çok araştırmalılar. Çünkü teknoloji inanılmaz bir hızla gelişiyor. Sürekli kendimizi yenilemek ve öğrenmek zorundayız. Kendilerine uygun olan alanı deneyimleyerek belirlesinler. Okulda ve dışarda yapılan teknik ve kişisel gelişim eğitimlerine mutlaka katılsınlar. Ve mutlaka ve mutlaka LinkedIn kullanmalılar. Ben kendim çok aktif kullanıyorum. Burada alanında uzman kişilerin paylaşımlarından yararlanabilirler. Sosyal aktivitelerde mutlaka yer almalılar. Çünkü iş sadece teknik olarak ilerlemiyor, sosyal yönü de var. Bu yüzden fırsatları iyi değerlendirmeliler. Araştırma kısmına tekrar değinmek istiyorum, araştırmayı sevmeliler. Araştırmaya gayret etmeliler diye düşünüyorum. Ve son olarak bol bol okumalarını tavsiye ederim.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım