Online Mezun Sohbeti – HRPeak İnsan Kaynakları Asistanı Büşra Altınay

Online Mezun Sohbeti – HRPeak İnsan Kaynakları Asistanı Büşra Altınay

HRPeak firmasında İnsan Kaynakları Asistanı olarak görev alan mezunumuz Büşra Altınay ile “İnsan Kaynakları Yazılımlarının İşe Alım Süreçlerine Etkisi” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, Ben Büşra Altınay. 2020 yılında Bankacılık ve Finans bölümünden mezun oldum. Şuanda da HRPeak İnsan Kaynakları Asistanı olarak çalışmaktayım. Şanslı kesimdenim mezun olur olmaz iş bulabildim.

Çalışmış olduğunuz kurumu ve pozisyonu anlatabilir misiniz?

HRPeak yapay zeka temelli İK çözümleri üreten, online değerlendirme platformu. Birçoğumuzun karşısına çıkan değerlendirme araçlarını üreten ve geliştiren tarafız. Genel Yetenek testleri, İngilizce testleri, Yazılım testleri, kişilik envanterleri gibi testleri üretip geliştiriyoruz. Şirkette İnsan Kaynakları Asistanı olarak çalışıyorum, akademi bünyesindeyim. Testleri yazan ekibin içerisindeyim. İlk tecrübemin böyle bir yerde olması beni çok şanslı kılıyor.

Bize biraz İK’dan bahsedebilir misiniz?

İK sadece işe alım değil, genel kapsamda bahsedersek; işe alım, bordro özlük, performans geliştirme, eğitim organizasyon diyebileceğimiz dalları bulunmakta. Bizim yaptığımız taraf, işe alımın öncüsü diyebiliriz.

Üniversitemiz öğrencisi olmanın hangi avantajlarını yaşadınız? Üniversitemizin sunmuş olduğu imkanlardan nasıl faydalandınız?

Üniversitemizin sunduğu birçok imkandan faydalandım diyebilirim. En baştan başlarsak hazırlığa başladığım zaman oldukça yetersiz bir İngilizceye sahiptim, burada iyi bir eğitim alarak B1 seviyesiyle hazırlık okulu sürecimi tamamladım. Fakülteme başladığımda 1. sınıfı bitirir bitirmez Teknopark’ta yer alan bir firmada uzun dönem gönüllü staj yaptım. Okulumuz gönüllü stajı destekliyor ve bu gerçekten harika bir şey. İkinci sınıfa geçtiğimde de yine bir kurumsal firmada gönüllü staj yaptım. Okul dönemi içerisinde Kariyer Merkezinde asistan öğrenci olarak görev yaptım. İK’ya yönelmemin en büyük etkeni de Kariyer Merkezinde görev aldığım süreçte yaptığımız çalışmalar diyebilirim. Bir de son olarak 4. Sınıfta Çalık Enerji’de İK alanında staj yaptım, bu da tabi İK’yı tanımamı ve İK’ya yönelmemi sağladı. Bunlar dışında İTO bünyesindeki Finans Komitesi ile birlikte yurtdışında yapılan iki teknik geziye katıldım. Şanslıydım çünkü bu tür gezilere Yüksek Lisans ya da Doktora öğrencileri katılabiliyordu. 1 ya da 2 tane Lisans öğrencisi dahil edilebiliyordu, bölümümdeki başarımdan dolayı gitmeye hak kazanan şanslı öğrencilerden biri oldum. Bu geziler hem kültürel hem de akademik açıdan bana birçok şey kattı. Network ağım genişledi diyebilirim. Bunlar dışında yine İTO’nun okulumuz ile ortaklaşa yapmış olduğu projelere katıldım. Kariyer Merkezinin bizlere sunmuş olduğu Kariyer Koçluğu programına katıldım. Kendime çok şey kattığım bir 5 sene oldu diyebilirim.

Bankacılık ve Finans mezunu olup İK’ya yönelme sebebin nedir?

Bölümümü gerçekten çok severek okudum. Başarılı bir öğrenciydim bölüm 1.si olarak mezun oldum bölümümden. Daha öncede söylediğim gibi Kariyer Merkezinde 2 sene boyunca Asistan Öğrenci olarak görev yaptığım süreçte, çok önyargılı olduğum ben yazı yazamam, ben yeni bir şey üretemem gibi konularda çok fazla tecrübe edindim. Bana bir şey üret demeyin derdim hep. KAMER’deki görevim boyunca çok fazla raporlar, rehberler yazdık ekiple birlikte. Bunlar benim için dönüm noktalarımın olduğu yerlerdi. Yapabildiğimi fark ettiğim zaman eğitimler almaya başladım, Etkili Yazı Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık gibi. Kendimi keşfettikçe neden farklı alanları denemiyorum diye düşündüm. Farklı alanlara yönelip İK’da staj yapma sürecim bu şekilde gelişti. Ve buradaki staj sürecimde İK’nın birçok alanında deneyim elde ettim. Ve İK alanına yönelip bu alanda işe başlayışım bu şekilde gerçekleşti.

Mülakat süreciniz nasıl gelişti?

HRPeak’i Kamer sayesinde yakınen biliyordum. İlk başta bana bir değerlendirme seti gönderdiler. İçinde Genel Yetenek, İngilizce ve Bilişim Okur Yazarlığı olan bir set gönderildi. Bunları tamamladıktan sonra da yüz yüze mülakata çağırıldım. Burada standart bir mülakat gerçekleşti ardından da İngilizce bir mülakat gerçekleştirdik. Son olarak da yetkinlik bazlı mülakat gerçekleştirdik. Bunlar bittikten sonra da Role Play uygulaması yapıldı. İşe alımda kullanılan bütün değerlendirme araçlarını tek seferde görme imkanı buldum diyebilirim. Artık zaten dijitalleşme ile birlikte tüm adaylar bu tür süreçlerden geçecek diye düşünüyorum. Şuanda da zaten firmaların talebine istinaden adaylara yönelik Key Study ve Role Play’ler yazıyoruz.

Role Play’in ne olduğundan bahsedebilir misiniz?

Aday bir senaryo ile karşılaşıyor. Aday kendisine verilen süre kapsamında rolüne çalışıyor, belli bir süre o rolü oynaması bekleniyor. Bu şekilde gerçekleşiyor.

İK yazılımlarının işe alım sürecine etkisi nasıl gerçekleşiyor?

Yeni mezunlar MT süreçlerinde bunlarla çok fazla karşılaşacaklar. Şunu söylemem gerekiyor, kişiye bu değerlendirme araçları atandığı zaman yüzde yüz yapay zeka ile süreç gelişmiyor. Arka tarafta bir İK yetkilisi mutlaka bulunuyor. Bu yazılımlar hem aday için hem de değerlendirici için zamanın daha efektif kullanılmasını sağlıyor. Tüm iş ilanlarına kolaylıkla erişim sağlayabildiğimiz bir zaman dilimindeyiz. Günümüzdeki teknolojiyle birlikte şehirlerarası sınırların yanı sıra uluslararası sınırları da aşabiliyoruz. Daha zevkli ve daha pratik hale geliyor süreçler. Yeni mezunlara yönelik oyunlaştırma yöntemleriyle daha zevkli bir süreç gerçekleşiyor. İşe alımcı tarafında da daha fazla aday görmesini, daha kolay takip edilebilirliği artıyor. Yazılımlar gençlerin gözünü korkutmasın, bizlerin işini daha kolaylaştırıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi mezun avantajını yaşıyor musunuz?

Kesinlikle yaşıyorum. Üniversite hayatım boyunca hiç boş kalmadım, derslerimden kalan vakitlerde ya staj yapıyordum ya da asistan öğrencilik görevimi yerine getiriyordum. Okul içerisinde eğitimlere, seminerlere katıldım. Gelen katılımcılarla tanışarak network geliştirdim. Onlar sayesinde stajlara başladım. Onun haricinde kulüplerde aktif görev aldım. Hazırladığımız zirveler oldu, burada çok kıymetli insanlarla tanışıp onların tecrübelerinden ilham aldım. Ticaret Üniversitesinin bana yüzde yüz katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Hiçbir şey olmasa bile iletişim kabiliyetiniz bu tarz etkinliklerle artıyor. Takım çalışması yetiniz artıyor. Bunu iş hayatına geçtiğimde daha iyi anladım.

Öğrencilerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Birincisi İngilizce öğrenmeleri olur herhalde. Bir dil öğrenmek çok zor değil. Ben de hazırlığa başladığım zaman gerçekten çok zayıf bir İngilizceye sahiptim. Kendinizi gerçekten verdiğiniz taktirde öğrenmek kolaylaşıyor. İş hayatında İngilizce şart. Öğrencilik hayatında da herkes mümkün olduğunca staj yapmalı. Derslerde öğrendiğimiz şeyleri pratikte gördüğümüz zaman aydınlanmış oluyoruz. İş hayatına hazırlık aşamasında bu çok önemli. Bol bol online ya da yüz yüze eğitimlere katılıp yeni bir şeyler öğrenmeliler diyebilirim.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım