Online Mezun Sohbeti – Çelebi Hava Servisi A.Ş. Operasyon Sorumlusu Metin Doğan

Online Mezun Sohbeti – Çelebi Hava Servisi A.Ş. Operasyon Sorumlusu Metin Doğan

Çelebi Hava Servisi A.Ş.’de Operasyon Sorumlusu olarak Uzmanı görev alan mezunumuz Metin Doğan ile “Havacılık Sektörünün İstihdama Etkisi” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

2018 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılık Yönetiminden mezun oldum. 2015 yılında başladım 2019 yılına kadar eğitim-öğretim sürecim devam etti. Şuanda da Çelebi Hava Servisi A.Ş.’de Operasyon Sorumlusu olarak görev almaktayım.

Çalıştığınız sektörden ve pozisyondan bahsedebilir misiniz?

Operasyon sorumlusu diğer adıyla Harekat Memuru olarak görev yapmaktayım. Yani bir uçak gelmeden yarım saat önce bir süreç başlıyor. Tek bir uçakta geliş ve gidiş olarak toplamda 2-2.5 saatlik bir işimiz oluyor. Bagaj bilgisinden, yolcu sayısına kadar birçok planlamayı yapıyoruz ve buna istinaden ilgili yerlere brifing yapıyoruz. Harekat memurunun asıl görevi planlanan uçuşun emniyetli bir şekilde yapılması. Bu süreçler için de eğitimler alıyoruz. Gerektiği zamanlarda yolcuların oturma düzenine kadar planlamalar yapmaktayız. Bu aşamalar yapıldıktan sonra karşı istasyona tüm bilgileri vermek zorundayız. Bunların yapılışından sonra uçuş başlıyor. Kısacası uçuş başlamadan önce harekat memuru bu işlemlerin küçük bir detayını atlarsa uçuşta sorun başlıyor, biz de uçuşların en emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için görev alıyoruz.

Covid-19 sürecinin çalışmış olduğunuz havacılık sektörüne etkisi nasıl yansıdı?

Covid-19 süreci tüm dünyada olmak üzere ülkemizde de havacılık sektörünü olumsuz etkiledi. Tüm bağlantılı uçuşların iptali gerçekleşti. Uluslararası olan bir alan olduğu için maddi olarak son derece olumsuz etkileri görüldü. %96-97’lere kadar bir düşüş gözlendi. Lufthansa mesela çok büyük bir şirket dünya çapında her açıdan, 3 ayın içerisinde iflasın eşiğine geldi. Havacılık sektöründe işlenmeyen her dakika kayıp yaşıyor. Emirates hava yollarının işten çıkarmalarının başlandığı söyleniyor. Dünyada bu ilk kez yaşanan bir durum olduğu için öngörülemez bir durum var şuanda. Havacılık global bir sektör olduğundan da bir ülkenin iptal olması diğer ülkelerin de etkilenmesi söz konusu. Havacılık sektörüne dair yayınlanan raporlara göre 2 veya 3 senelik bir kapsamda normal seyrine döneceği düşünülüyor.

Havacılık Yönetiminde işe alımlarda önemli olan unsurlar nelerdir?

Havacılığın en önemli şartı yabancı dil yani İngilizce. Organize olmayı çok iyi bilmek gerekiyor, havacılık yönetiminin eğitim öğretim sürecinde birçok şey öğretiliyor. Tabii burada üniversitenin vermiş olduğu müfredat çok önemli. Bu bölümden mezun olunca aslında 1 adım önce başlanıyor diyebilirim. Eğitim sürecinde birçok şey görülüyor. Sektörle önceden tanışılıyor. İş esnasında da aynı zamanda eğitim süreci bitmiyor, sürekli yenilenmeye açık bir yapı var. Tazeleme eğitimleri yapılıyor. İşe alım süreçlerinde ise sınav yapılıyor, yabancı dil sınavı ve genel yetenek sınavı. Sınavı geçen adaylar ile de mülakat yapılıyor. Mülakat sonucuna göre zaten olumlu ve ya olumsuz olarak devam ediyorsunuz.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Havacılık Yönetimi eğitimini nasıl buluyorsunuz?

Havacılık Yönetimi bölümü ülkemizde yeni yeni uygulanan bir bölüm. Üniversitemiz bu konuda akademisyen kadrosu olarak çok iyi, sektörden gelen kişiler derslere giriyor. Uçuşlara gidip gelen hocalarımız taze tecrübelerini bizlere sunuyordu. Bu çok büyük bir fırsat. Müfredat olarak hem işletme hem de havacılığın yönetimine iniyor. Yani bölümden mezun olurken birçok yönden bilgi sahibi olunabiliyor. Ayrıyeten üniversitemizde sosyal aktiviteler, kulüp çalışmaları bizlere en büyük faydalardan.

Öğrencilik hayatınızda okulumuzun sunduğu hangi fırsatlardan yararlandınız?

Üniversite hayatım boyunca çeşitli stajlar yaptım. Okulumuz bize bölümümüzle ilgili çeşitli yerlerde staj yapma imkanı sundu. TGS’de ve şuan çalışmış olduğum Çelebi’de staj yaptım. Tüm iş sürecini gözlemleme fırsatı buldum. Okuduğum bölümle ilgili aklımda olan soruları cevaplamama yardımcı oldu. Ayrıyeten bölümümüzde staj yaptığı yerde istihdam edilen birçok arkadaşımız var. Staj yaparken havacılığın ne olduğunu, nasıl işlediğini öğrenebilirsiniz. Mesleği sevip sevemeyeceğinizi anlayabilirsiniz. Stajın bana bu konuda çok fazla katkısı oldu. Onun dışında okuldaki kulüp faaliyetlerimiz vardı, üniversite bizlere maddi ve manevi anlamda sonsuz destek verdi. Birçok sektörden isimlerle Havacılık Zirveleri düzenledik. Bunların planlama ve uygulama aşamasında ise, bir yapının içinde, bir organizasyonun içinde nasıl hareket edilebileceğini, konuşma üslubundan kalkış oturuşa kadar birçok deneyim kattı ve bizlere birçok tecrübe edindirdi. Bir nevi kendimizi bu projeler sayesinde kişisel olarak geliştirdik. Ve en önemlisi kendimize network kattık. Bu çok önemlidir.

Öğrenci ve yeni mezunlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Daha önce de dediğim gibi yabancı dil bu sektörde inanılmaz önemli. İşe alımlarda zaten en çok buna bakılıyor. Sırf bizim sektörümüz için değil şuanda ülkemizde hemen hemen her sektörde yabancı dil faktörü bulunmakta. Bunun için kişilerin mutlaka 1 yabancı dil bilmesi gerekiyor, kendilerini gerekirse zorlayarak bir dil öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Kendimizi geliştirmek çok önemli. Bu her konuda olabilir. Her konuda en azından bir cümle kurabilecek düzeyde olmalı herkes diye düşünmekteyim. Bunun için de okumanın önemini belirtmek isterim. Ve mutlaka herkes seveceği bir mesleği yapmalı. Kişiler kendilerini sosyal hayattan soyutlamamalı. Üniversite sadece derse girip çıkmak değil ayrıyeten sadece okula gelip sosyalleşmek değil. Bu ikisini dengede tutarak sosyalleşerek eğitim hayatımızı geçirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Okulda veya okul dışında yapılan sertifikasyon programlarına katılsınlar, kendilerini geliştirme fırsatlarını geri çevirmesinler. Bir kişi zaten kendini bu şekilde geliştirip, belirlediği vizyonda ilerler ise hayattaki hedeflerine ulaşabileceğine inanıyorum.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım