Online Mezun Sohbeti – BtcTurk Operasyon Uzman Yardımcısı Gamze Damla Kezer

Online Mezun Sohbeti – BtcTurk Operasyon Uzman Yardımcısı Gamze Damla Kezer

BtcTurk firmasında Operasyon Uzman Yardımcısı olarak görev alan mezunumuz Gamze Damla Kezer ile “Kripto Para Platformlarında Operasyonel Süreçler” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Gamze Damla Kezer. 2020 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Şu anda da BtcTurk firmasında Operasyon Uzman Yardımcısı olarak çalışıyorum.

Çalışmış olduğunuz kurumu ve pozisyonu anlatabilir misiniz?

Şu an BtcTurk’te çalışıyorum, Operasyon Uzman Yardımcısı olarak görev almaktayım. Görev tanımımı şöyle söyleyebilirim; kripto para süreçleri hakkında kullanıcılarımızın talepleri doğrultusunda ilerlemekteyiz. Gelen taleplere göre şekillenip bilgilendirme yapıyoruz. Çok dikkat gerektiren bir süreç bu. 7/24 kullanıcılarımızla iletişim halindeyiz. Bu şekilde bir aksaklık yaşamamaya çalışıyoruz.

Üniversitemiz öğrencisi olmanın hangi avantajlarını yaşadınız? Üniversitemizin sunmuş olduğu imkanlardan nasıl faydalandınız?

Vakıf üniversitelerine karşı bir önyargım vardı ancak üniversitemizle birlikte bunu kırmış oldum. İTO’nun üniversitesi olması ve İTO ile birlikte entegreli çalışmalarının olması büyük bir etkendi. Üniversite 1. Sınıftan itibaren staj yaptım. Toplamda 14 staj deneyimim oldu. Yaptığım stajlar hem bölümümle alakalı hem de farklı sektörlerden deneyimlerdi. Bu süreçte kendimi görmek istedim. Yurtdışında da staj yapma fırsatım oldu. Okula gelişimle birlikte Kariyer Merkeziyle tanıştım, sizlerin aracılığıyla bu avantajlardan yararlandım. İlk stajıma başladığım zaman tereddütlerim vardı ancak zamanla çorap söküğü gibi devamı geldi. Kafamda ne yapmak istediğim belliydi zaten o yüzden de hedeflerime doğru adım attım. Üniversitemizin sunmuş olduğu imkanla birlikte İstanbul Ticaret Odasında 1 seneye yakın staj yapma şansım oldu. İyi ki seçmişim iyi ki de üniversitemizden mezun olmuşum diyebiliyorum.

İş arama süreciniz nasıl gelişti?

Ben işe girmeden önce bir yere girmekten ziyade sonraki adımları düşünerek bir işe girmek istedim. İlk önce girmek istediğim yeri araştırdım, nedir ne değildir diye kafamda şekillendirdim. Kendimi bu alanda geliştirebilir miyim, geliştirmek istiyor muyum sorularını kendime sorarak süreci ilerlettim. Mülakat aşamasında gayet güzel bir şekilde geçti. Hatta ilk başta beni almadıklarını düşündüm. Sonrasında olumlu haberi geldi ve çok sevindim. Yaklaşık 3,5 aydır çalışıyorum.

Bitcoin nedir?

Geleneksel paralardan farklı kripto paralar dijital sermaye olarak tanımlanabilir. Bunun tam olarak saf bir tanımı yok aslında. Bitcoin nakit para ile yapabileceğimiz her şeyi yapmaya olanak sağlayan arkasında herhangi bir merkezi otorite olmayan, kullanıcıların eşit haklarla birbirine gönderim sağladığı bir kripto para olarak adlandırabiliriz. Tüm kontrolleri kullanıcılarda yani herhangi bir otoriteye bağlılık olmuyor. En popüler olan bitcoin. Bununla birlikte farklı altcoinler de yer alıyor.

Kripto paralar yasal mıdır?

Kripto paraların yasal olması, kripto paralara ilişkin hukuki bir düzenleme yapılarak hukuk tarafından korunması anlamına gelir. Kripto paraların yasallığı her ülkede farklılık göstermektedir. Çin, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve bazı diğer ülkeler kripto paraları yasaklamış ve yaptırımları hapis cezasına kadar uzanabilmektedir. Japonya, İngiltere, Amerika başta olmak üzere 111 ülkede kripto paralar yasal hale getirilmiştir. Türkiye’ye baktığımızda ise kripto paralarla ilgili bir düzenleme olmadığı gibi bir yasak da yok. Dolayısıyla cezai bir yaptırımı olmayan Bitcoin ya da diğer kripto paraları soğuk cüzdanlarınızda taşımakta ya da kripto para borsalarında işlem yapmanızda ceza sorumluluğunuz olmayacaktır. Çünkü ceza hukukunda “suçta ve cezada kanunilik ilkesi” uyarınca eylem esnasında suç olarak tanımlanmayan fiillere yaptırım uygulanması mümkün değildir.

Kripto paralar vergilendirilebilir mi?

Türkiye’de vergi sistemine baktığımızda gelir kaynağı sayılan ve kazanç elde edilen her şey vergi kapsamındadır. Türkiye’de kripto paralardan vergi alınabilmesi için öncelikle hukuken tanınması gerekir. Dönem dönem kripto paraların vergiye tabi tutulacağı haberleri yayılıyor. Bugünlerde bununla ilgili Sermaye Piyasa Kurulu’nun çalışmalarının olduğunu ve son aşamaya gelindiği söylemleri dolaşıyor. Ancak kripto paralar Türkiye’de şu an için resmi kurumlarca kabul edilen, hukuk düzeni içinde korunan ya da vergisi alınan bir para birimi değildir. Türkiye’de kripto paraların bir yasal düzenlemesi olmadığı için vergilemenin nasıl yapılacağı hususu tartışılmalıdır. Dolayısıyla kripto paralara ilişkin bir niteleme yapıldıktan sonra vergilemenin ne şekilde yapılacağı netlik kazanacaktır. Türkiye’de hukuken tanınmayan kripto paraların daha öncede dediğimiz gibi mal, menkul kıymet ya da para olarak değerlendirilebileceği savları vardır.

Dünyada kripto para süreçler nedir?

Dünyaya baktığımızda kripto paraların tam olarak hukuki statüsünün ne olduğuna dair net bir anlayış olmadığı gibi vergilendirme farklılıklar gösterebilir. Blockhain teknolojisi ve kripto paralara her gün ilgi artarken yakın tarihlerde artık hayatımızın bir parçası olacağı kaçınılmaz gibi görünüyor. Ülkelerin, bankaların, büyük döviz şirketlerinin dijitalleşen dünyada blockhain teknolojisi ve kripto paraların karşısında değil aksine kendi sistemlerine entegre etme çalışmalarına başlaması gerektiği kanaatindeyim.

Öğrencilerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle şunu söyleyebilirim; üniversiteye yeni başlayanlar için söylüyorum, bence elinizdeki bütün imkanları değerlendirin. Gerek staj gerek eğitim, sertifika programları. Bunlara elinizden geldiğince değerlendirin. Ben dönüp kendime baktığımda iyi ki çokça staj deneyimim olmuş farklı sektörleri deneyimlemişim diyebiliyorum. Farklı insanları tanımak insana çok fazla şey öğretebiliyor. Gerek iletişim olsun gerek başka şeyler olsun insana katkıda bulunuyor. Online eğitimler var şu anda, ücretsiz eğitimler bunlar değerlendirilebilir. İnsan istediği taktirde gerçekten her şey yapılabilir.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım