Online Mezun Sohbeti - Abdi İbrahim İnsan Kaynakları Operasyon Uzmanı ve Milli Sporcu Gündem İntepe

Online Mezun Sohbeti - Abdi İbrahim İnsan Kaynakları Operasyon Uzmanı ve Milli Sporcu Gündem İntepe

Abdi İbrahim firmasında İnsan Kaynakları Operasyon Uzmanı ve Milli Sporcu olan mezunumuz Gündem İntepe ile “Sağlık Sektöründe İnsan Kaynakları Uygulamaları ve Sporun Önemi” konusu üzerine online mezun sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, Ben Gündem İntepe 2019 yılında üniversitemiz İşletme bölümünden mezun oldum. Milli yüzücüydüm, boğazı yüzerek geçen ilk bedensel engelli kadın sporcuyum. Üniversiteler arası Avrupa Oyunlarına katılan ilk olimpik atletim. Bu konuda okulum beni çok destekledi buradan Üniversiteme teşekkür etmek istiyorum. Sağlık sorunlarım nedeniyle yüzmeyi bırakmak durumunda kaldım ancak şuan tekerlekli sandalye eskrimine başladım, tekerlekli sandalye eskriminde milli sporcuyum. Şuanda da Abdi İbrahim firmasında İnsan Kaynakları Operasyon Uzmanı olarak çalışmaktayım. Bir de bu sene İşletme alanında Yüksek Lisansa başlamış bulunmaktayım.

Çalışmış olduğunuz kurumu ve pozisyonu anlatabilir misiniz?

Abdi İbrahim İlaç’ta çalışıyorum. Sağlık sektöründe bir firma. İK Sistemleri ve Raporlama kısmındayım. Şirketin ihtiyacı olan, İK özelinde ihtiyaç olan sistemlerin satın alımı, geliştirilmesi, analiz-raporlama gibi işleri ben yürütmekteyim. Takdir ve ödüllendirme sistemi var şirketimizin bunun da baştan sona operasyonel sürecini yürütmekle görevliyim.

İş arama süreciniz nasıl gelişti?

Aslında iş arama sürecim hiç olmadı. P&G’de çalışırken beni çeşitli yerlerden arıyorlardı. Bir gün Abdi İbrahim’den aradılar ve görüşme şansı elde ettim. Mülakatlar gerçekleştirdik ve sonucunda işe başlamış oldum. 1 yıl olacak yaklaşık.

Üniversitemiz öğrencisi olmanın hangi avantajlarını yaşadınız? Üniversitemizin sunmuş olduğu imkanlardan nasıl faydalandınız?

İşletme bölümünü çok severek okudum. Bölümüme başladığım zaman kendime 3 alan belirlemiştim. Bunlar; Muhasebe, Pazarlama ve İnsan Kaynaklarıydı. Kendimi bu 3 alanda geliştirmek ilk hedefimdi. Bu alanlar üzerine çalışmalar gerçekleştirdim. Sektörleri daha iyi tanıyabilmek için Kariyer Merkezinin destekleriyle çeşitli firmaların CEO’larıyla, yönetim kurullarıyla röportajlar gerçekleştirdik. Okulumuzda asistan öğrenci olarak görev aldım, Kariyer Merkezindeki çeşitli projelerde yer aldım. 3. Sınıfta öğrenim görürken AkçanSA Pazarlama Departmanından staj teklifi aldım ve stajyerlik dönemim başladı. Son olarak 4. Sınıfta P&G’de İnsan Kaynakları stajyeri olarak görev aldım. İTO’da yer alan komitelerdeki başkanlarla görüşme fırsatlarım oldu okulumuz sayesinde. Düzenlenen çeşitli eğitimlerle kendimi geliştirme fırsatı buldum. Okulumuz bana doğru iletişimin açamayacağı kapının olmadığını gösterdi. Öğrencilik hayatım boyunca bundan çok fayda gördüm.

Milli Sporcu olmanızı Üniversitemiz nasıl destekledi?

Okulumuz spora ve sporcuya çok destek veren bir okul. Hocalarım her zaman yanımda oldular, her zaman motive ettiler. Sabah erken saatlerde antrenmana gidiyordum sonrasında derse geliyordum. Bu arada bir şeyi de belirtmek isterim, okulumuz sporcu olduğum için bana özel bir şoför tahsis etmişti ve antrenmanlarıma gitmemi bu şekilde kolaylaştırdı. Yarışmalarımdan dolayı sınavlarıma giremediğim ya da ödev teslimlerimi yapamadığım zamanlar oluyordu, hocalarım sağ olsun bu konuda da bana hoşgörülü davrandılar.

Mülakat süreciniz nasıl gelişti?

Benim mülakat sürecim çok keyifli geçti. Sohbet havasında ilerledi belki de benim enerjimden sebep. Projelerimden bahsettim daha çok. Abdi İbrahim’e hangi projelerle gelebileceğimden bahsettim. Kendimi nerelerde görmek istediğimi söyledim. Sporcu olduğum için antrenmanlarıma, yarışmalarıma, kamplarıma gidebilmem önemliydi bu durumdan da söz ettim. Seve seve destek olacaklarını belirttiler. 2 aşamalı bir mülakattı, ilki genel bir mülakattı ikincisi kendi çalıştığım pozisyonun yöneticisiyle gerçekleşen bir mülakattı.

İK Teknolojileri nelerdir ve bunlar nasıl kullanılıyor?

Şirketler kendi içlerinde veya dışardan kendi yazılımlarını yazdırıyorlar. Bizim şirketimizde de bunların birçoğu mevcut. Takdir ve ödüllendirme platformumuz var. Amacı şu; çalışanlarımıza çeşitli ödüller vermek, çeşitli sorumluluklarının sonucunda motivasyon amaçlı ödüllendirmede bulunmak. İşlerimizi daha rahat yürütebileceğimiz İK özelinde programlarımız var. Şirketler işlerini daha iyi yürütebilmek için teknolojik yazılımlara yöneliyorlar.

İş dünyasında sporcu olmanın ne gibi avantajları var? Şirketler spor konusunda nasıl çalışmalar yapıyorlar?

Sporcu olmanın şöyle bir avantajı var. Sporcu olarak bir yere başvurduğunuzda ve mülakata gittiğinizde disiplinli, planlı olduğunuzu ispatlıyorsunuz aslında. Takım sporu yapıyorsanız takım çalışmasına uygun olduğunuzun göstermiş oluyorsunuz. Kendinize daha çok dikkat ettiğiniz için daha dinç oluyorsunuz. Yaptığınız işe daha odaklı çalışmış oluyorsunuz. Şirketler de zaten çalışanlarını spora yönlendirici çalışmalar yapmaya başladılar. Mesela P&G spora önem veren bir şirket, kurum içinde takımlar kuruluyor, yarışmalar yapılıyor. Yurtiçi ve yurtdışı yarışmalara katılma şansı elde ediyorlar. Kurumlar aynı zamanda sporcu olan çalışanlarına da avantajlar sağlıyor, çalışanını destekliyor. Spor insanları bir araya getirip ilişkileri kuvvetlendiren bir şeydir. Bu yüzden çalışanlar ve yöneticiler arasındaki iletişimi de kolaylaştırıp geliştirebiliyor. Şuanda eskrim ile ilgilendiğimi belirtmiştim, kurumum bana bu konuda destek oluyor.

Öğrencilerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle İngilizce konusunda mutlaka iyi bir seviyeye sahip olun. Microsoft Office programlarını, bunun dışında bazı alanlarda kullanılan programları mutlaka öğrenin. Üniversite hayatınızı kendinizi geliştirmeye çalışarak geçirin. Stajlar, projeler bir öğrencinin kendini geliştirmesi için çok büyük bir fırsat. Çünkü artık kurumlar işe alımlarda not ortalamanıza ya da hangi üniversiteden mezun olduğunuza bakmıyor. Sizin üniversite hayatınızda kendinize neler kattığınıza bakıyor. Bu yüzden olabildiğince aktif bir öğrencilik yaşamı geçirin. Bir bölüm okuyorsunuz ama bölümün hangi alanına yönelmek istediğinizi keşfedin ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirin. Bizim üniversitemiz bu konularda öğrenci dostu bir okul. Bu fırsatı değerlendirebilirler. Özellikle Kariyer Merkezine uğrayıp CV hazırlama teknikleri hakkında bilgi alsınlar. CV’lerinizi uzun tutmayın, İK yetkilileri çok uzun CV’lerden hoşlanmıyorlar. Bir sayfalık kısa ve öz CV’ler daha uygun oluyor. Mülakat deneyimi mutlaka edinin, üniversite hayatınızda firmalara başvurun ve mülakat deneyimleri yaşayın. Bu şekilde mülakatlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamış oluyorsunuz ve kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz. Okul hayatında sosyal hayata dahil olun, yani öğrenci kulüplerinde görev alın yapılan projelere katılın.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım