Online Kariyer Sohbeti - Türk Telekom İç İletişim ve İşveren Markası Uzmanı Süleyman Ezber

Online Kariyer Sohbeti - Türk Telekom İç İletişim ve İşveren Markası Uzmanı Süleyman Ezber

Türk Telekom İç İletişim ve İşveren Markası Uzmanı olan Süleyman Ezber ile “Kariyer Planlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” konusu üzerine kariyer sohbetimizi gerçekleştirmiş olduk. Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Süleyman Ezber. Yaklaşık 5 yıldır Türk Telekom’da İç İletişim ve İşveren Markası Uzmanı olarak görev alıyorum. Bu arada ben de bu yıl üniversitenizde Uygulamalı Sosyoloji dalında yüksek lisans eğitimime başladım.

Etkili bir kariyer için hazırlık hangi aşamada başlamalıdır?

Öncelikle etkili bir kariyer için hazırlığa düşündüğümüzden çok daha erken bir zamanda başlanmalıdır. Eğitim hayatının başlangıcı ile başlayan bir süreçtir bu. Eğitim hayatınız nasıl şekillendiyse bu kariyer hayatınıza da sirayet edecektir. Genel hatlarıyla söylemek gerekirse bu süreç doğru bölüm seçmek ile başlıyor. Doğru bölümü seçtiğimizi varsayarsak da 4 veya 5 senelik eğitim sürecini etkin bir şekilde geçirerek devam ediyor. Nelerdir mesela etkili ve etkin geçirmek; stajlar, yarı zamanlı iş deneyimleri ile kendimizi geliştirmek.

Başarılı bir kariyer süreci için eğitim dönemi nasıl geçirilmelidir?

Eğitim sürecini olabildiğince dolu geçirmek önemli. Mutlaka teoriği pratikle nasıl birleştirebilirim diye düşünmek lazım. Bunun da yolu; 1. Staj, 2. Yarı zamanlı işler. Stajlarını mutlaka büyük firmalarda yapsınlar. Büyük firmada staj yapmakla küçük firmada staj yapmanın bazı avantaj ve dezavantajları var. İlerde bir mülakata gittiğinizde CV’nizde büyük ve kurumsal bir firmada yapmış olduğunuz staj/yarı zamanlı iş deneyimi kişiyi ön plana çıkaracaktır. Ve staj sayısını zorunlu olsun ya da olmasın maksimumda tutmayı tavsiye ediyorum. Yaz tatillerini de mutlaka yarı zamanlı ya da tam zamanlı iş deneyimleri ile geçirmelerini öneriyorum. Öğrencilik hayatında sadece ortalama yükseltmek amacıyla süreci geçirmemek gerekiyor. Geniş çerçevede bakıp mezun olduktan sonra neler yapabilirimi planlaması gerekmektedir.

Hangi tür stajlar tercih edilmelidir?

Uzun dönemli stajlar tercih edilmeli. Firmaların burada taşın altına elini atması gerekiyor. Öğrenciler de büyük firmalardaki genç yetenek programlarına yönelmeliler. Bu süreç firmalar için de yararlı oluyor. Daha sonrasında istihdam edilen stajyerler oluyor. Firma açısından konuşursak uzun vadeli stajda stajyeri tanıyıp gözlemleme fırsatı buluyor. Bir nevi kendi elemanını yetiştirmiş oluyor. Öğrenciler ve adaylar da dediğim gibi kurumların genç yetenek programlarını, MT programlarını, uzun dönem süren hem de eğitim içeren stajları tercih etmeliler. Kısa dönem süren stajlar çok yararlı olmamakta. Eğer firma tarafı da zorunlu olarak stajyer alımı yapıyor ise bu süreç olumsuz geçebilir. Firmalar da burada öğrenciye destek vermelidir.

Öğrenciler üniversite sürecinde akademik eğitimler dışında kendini geliştirmek adına farklı eğitimlere yönelmeli midir? Bu eğitimler ne tür eğitimler olabilir?

Tartışmaya kapalı bir şekilde mutlaka farklı eğitimler almalılar. Yapabildikleri kadar maksimum eğitim almalılar. Hangi eğitimler olabilir bunlar, mesela olmazsa olmaz Yabancı Dil. Herkesin çok iyi derece bildiğini sandığı Microsoft Office eğitimleri. Biz mesela Türk Telekom’da hala bu tarz eğitimler alıyoruz. Öğrenci ya da yeni mezun bu programları biliyorum diyerek geçiştiriyor ancak bu programlar meşakkatli programlar o yüzden bunları mutlaka desteklemeliyiz. Teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim de önemli. Bunun için de kişinin kendisini direk piyasaya atması gerekiyor. Çünkü görüp gözlemleyerek, krizleri deneyimleyerek pratik öğreniliyor. İş dünyasına mümkün olduğunca girmelerini tavsiye ediyorum.

Bir üniversite öğrencisi cv hazırlarken nelere dikkat etmelidir? Özellikle deneyimsiz öğrencilerin bu konudaki endişesi nasıl giderilebilir?

Burada ilk söyleyeceğim şey; özgeçmişin taslağına çok takılıyorlar. Buna çok fazla takılmamalarını tavsiye ediyorum. Hatta büyük özgeçmiş sayfalarındaki cv’lerini iletmekten ya da oralardan düzenlemekten çekinmesinler. Özgeçmiş sade ve düzgün olsun bu yeterli. Şunlara dikkat edilmeli; fotoğraf güzel ve sade olsun. Beyaz arka zeminli yüzünüzün belirgin çıktığı bir fotoğraf yeterli. Erkeklerde takım elbise, kadınlar da gömlek-ceket tavsiye ediyoruz. Deyim yerindeyse formal olmakta fayda var. İkincisi eğitim sürecinizi güzelce belirtin. Burada eğitim sürecinde neler yaptığınız devreye giriyor. İş deneyimlerini mutlaka yazmalılar, bu deneyimlerin altlarına da 3-4 madde ile orada neler yaptığınızı belirtin. 5-6 sayfa bir özgeçmişi kimse istemez. Kısa ve açık olmalı. Bir de mutlaka hobiniz, bulunduğunuz bir Stk olmalı. En analitik bölümde dahi belli bir sosyallik istiyor insanlar. O yüzden herkesin muhakkak bir hobisi olmalı. Sertifikalarınız varsa onlar eklenmeli. Bunlarla birlikte zaten 1-1,5 sayfalık bir özgeçmiş ortaya çıkıyor bu da yeni mezun özgeçmişi için oldukça yeterlidir. Bir de önyazı kısmı var, önyazının çok uzun olmasına gerek yok. Kısa 4-5 cümle ile çarpıcı olması yeterlidir.

Mülakatlara nasıl hazırlanılmalıdır? Mülakat sürecinde kişiyi öne çıkaran şeyler nelerdir?

Mülakata gitmeden önce firma hakkında araştırma yapılması önemlidir. Kılık kıyafet, duruş, kendinden emin bir duruş önemli. Ne çok hızlı ne de çok yavaş konuşulmalı. O hız ayarlanıp tane tane konuşulmalı. Göz teması çok önemlidir. Konuşurken kişi ile göz teması kurulmalıdır. Mülakatlarda 30a 70 kuralı vardır. Mülakat sürecinde %30 mülakatı yapan kişi, %70 ise aday konuşmalıdır. Mülakatı domine etmeye çalışan adaylar olabiliyor. Mülakatı yönetmeye kalkışılmamalı. Açık uçlu, kapalı uçlu sorular vardır. Kapalı uçlu sorular evet veya hayır cevabını karşılar. Açık uçlu sorular ise kişinin kendisini anlatmasını sağlar. Bazı soru kalıplarından bahsedelim;

• Bu bölümü seçmenizin özel bir nedeni var mı?
• Akademik başarınızı nasıl tanımlarsınız?
• Okulunuzun genel anlamda gelişmenize nasıl bir katkısı olduğunu düşünüyorsunuz?
• Görev tanımınızı paylaşabilir misiniz?
• Organizasyon yapınız nasıldı?
• Kimlere raporluyordunuz? Kimlere hizmet veriyordunuz?
• İş yerinizden neden ayrıldınız?
Bu soruya dikkat edilmesi gerekiyor. Hiçbir mülakatta eski iş yerinizi kötülemeyin. Eğer kötülerseniz kişinin aklında olumsuz bir izlenim bırakır. Onun yerine kariyer imkanları çok yoktu gibi saygılı ifadeler kullanılmalı.

• Süreçler içerisinde zorlu/stresli bir ortamda bulundunuz mu? O esnada ne yaptınız?
Bu soru da adayın hangi ortamı kriz olarak nitelendiriyor. Kriz esnasında ne yapmış gibi soruların cevaplarını mülakatçıya veriyor.

• Yöneticiniz/iş arkadaşlarınız/okul arkadaşlarınız sizi birkaç kelime ile anlatsa neler söyler?
Bu soruda da kişi kendini nasıl görüyor, kişisel farkındalığı var mı, aday kendisini çok mu övüyor çok mu yeriyor gibi soruların cevabı ortaya çıkar.

• Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?
Burada da gününüzü planlıyor musunuz gibi sorulara ipuçları ortaya çıkar.

Üniversite döneminde kulüpler, stk’lar ve etkinliklerle network oluşturulabilir mi? Bu kariyer planlamasında ne gibi faydalar sağlar?

Farklı alanlarda yapacağınız networkler sizi zengin bir insan haline getirir. Nerden ne olacağını bilemezsiniz, networkünüzün geniş olmasında fayda var. Yapmış olduğunuz farklı tecrübeler sayesinde ufkunuz açılır. Neye yeteneğiniz varsa onun üzerinde gidin. Atom mühendisi olup tiyatro ile ilgilenebilirsiniz. Günümüz dünyası artık tek disiplinli dünyayı istemiyor. İş yerleri dahi artık çalışanlarının hobilerine yöneldi. Çalışanları hobilere teşvik ediyorlar. Sosyallikte farklı deneyimler elde etmiş olmak başvuracağınız firmaların hoşuna gider.

Siz aynı zamanda bir kitap yazarısınız, kitap okuma alışkanlığı ile ilgili neler söylersiniz?

Ben çocuk kitapları yazıyorum. Gözlemlediğim üzere de kitap okuma alışkanlığı olan çocuklarda anlama yetisi daha baskın oluyor. Kitap okumayı geliştirmek isteyen arkadaşlara şunu önerebilirim; sevdiği şeylerden başlasınlar. Popüler olanı okumak zorunda değiller. Herkesin okuyabileceği bir kitap bir yazar vardır. Kişi kendisine en uygun olandan başlamalı. Kendinize zorunlu halde okumam gerekiyor çünkü herkes bunu okuyor diye başladığınız bir kitap sizi okumaktan soğutabilir. O yüzden size hitap edeni araştırıp bulmanız gerekir. Sevdiğiniz şeylerden utanmayın. Düşünmenin en önemli araçlarından bir tanesidir kitap okumak. Çok kitap okuyan insanların konuşmalarından anlarsınız çok okuduğunu. Kullandığı kelimeler ile bu ortaya çıkar.

Son olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

Daha önce de değindiğim gibi mutlaka iş deneyimleri elde etsinler. Büyük firmalarda staj yapsınlar. Mutlaka ama mutlaka sosyalleşsinler. Hobi edinsinler. İş dünyasıyla ilgili bilgi sahibi olsunlar. İş dünyası gündemini takip etsinler. Piyasadaki MT programlarını, genç yetenek programlarını kovalasınlar. Olabildiğince ekstra eğitim alın. Yazılı ve sözlü ifade yeteneğinizi geliştirmek için elinizden geleni yapın. Online eğitimler var bunlardan mutlaka faydalanın. Yabancı dil çok önemli, 2. Yabancı dil çok önemli. Kariyer Planlama sürecinde ne kadar kendimizi donatırsak kendimizi o kadar ön plana çıkarmış oluruz.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım