Yönetici İle İlişkileri Başarılı Yönetmenin 7 İpucu

Yöneticiler organizasyon şemasında kendilerinden daha alt kademelerdeki kişileri yönetirler. Ama yöneticiler 'üstlerini' de yönetmek yani patronlarıyla olan ilişkilerini idare etmek zorundadır. Üstlerinizi idare etmek her zaman kolay değildir. Patronunuzla olan ilişkinizi sağlam ve olumlu tutmak için ne yapmalısınız? İşte patronunuzla ilişkilerinizi idare etmek için başvurabileceğiniz 7 ipucu:

1) Herşeyi üstünüze alınmayın.
Her zaman sizi neşeyle selamlayan patronunuza 'Günaydın' diyorsunuz. Bu sabah sanki sizi hiç duymamış gibi. Nerede hata yaptınız? Patronunuza sorsanız muhtemelen sizinle hiç ilgisi olmadığını söyleyecektir. Çünkü kafası işiyle, ailesiyle ilgili konularla veya parasal sorunlarla meşgul olduğu için siz gerçekten duymamıştır.

2) Patronunuzun bilgilendirmeye ihtiyaç duyduğunu unutmayın.
Avanak Ajan filmlerindeki Dr. Evil gibi patronunuzun da doğru karar verebilmesi ve üst yönetimle ilgili her şeyden haberdar gözükmesi için bilgiye ihtiyacı vardır. İşinizle ilgili bütün detayları anlatmanız gerekmese de önemli olaylar, engeller ve araştırma bulgularıyla ilgili son haberleri tam zamanında vermeniz gerçekten önemlidir.

3) Gerektiğinde patronunuza talimatlarını sorun.
Diyelim ki patronunuz sizden bir rapor hazırlamanızı istedi. Ama araştırma bulgularını hangi formda sunmanızı istediğini söylemedi. 50 sayfalık bir dokümanla karşısına çıkıyor ve 10 slaytlık bir Powerpoint sunumu beklediğini öğreniyorsunuz. Böyle bir durumda 'Raporun nasıl sunulmasını isterdiniz?' sorusu sizi büyük bir zaman kaybından ve sıkıntıdan kurtarabilirdi.

4) Gerçekten gerekli olmadıkça talimatı olup olmadığını sormayın.
Eğer patronunuz günün bütün detaylarını kendisiyle paylaşmanızı isteyen bir mikro yönetim bağımlısı değilse detayları paylaşmayın. Patronunuzun size ne renk kağıt seçeceğinizi söylemesi veya neden 10 kopya yerine 8 kopya yaptığınızı öğrenmesi kesinlikle gerekli değildir. Mümkün oldukça ne yapacağınıza kendiniz karar verin ve kararlarınızın arkasında durun.

5) Patronunuzun tarzını öğrenin.
Patronunuzun ihtiyaçlarını ve isteklerini bildiğinizi düşünebilirsiniz ama büyük olasılıkla yanılıyorsunuzdur. Çünkü bütün patronlar aynı değildir. Patronunuzla birlikte çalışmış olanlara sorun: Taslakları görmek ister mi yoksa nihai ürünü görmeyi mi tercih eder? Sohbet etmekten hoşlanır mı yoksa zaman kaybı olarak mı görür? Patronunuz hakkında daha çok şey öğrendikçe ondan olumsuz tepki alma ihtimaliniz azalır.

6) Patronunuzun da bir egosu olduğunu unutmayın.
Patronunuzun hakkınızda iyi şeyler söylemesini çok istiyorsunuzdur. Ama patronunuzun da sizden olumlu şeyler duymaya ihtiyacı vardır. Yardımları ve desteği için ona minnettarsanız bunu saklamayın söyleyin.

7) Kendi işinizi baltalamayın.
Başarılı olmak için gerekli olduğuna inandığınız bir bütçe kalemine patronunuzun büyük olasılıkla "hayır" diyeceğini biliyorsunuz. Bazen kendi bildiğiniz yoldan gidip sonradan özür dilemeniz daha iyi olabilir. Başarılı bir proje, pazarlık zamanı geldiğinde sizi daha güçlü bir konuma getirecektir.

Üstlerinizi idare etmek iş hayatında karşılaşacağınız en büyük zorluklardan biridir.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım