Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Yeni mezun oldunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz muhtemelen. Çoğu yeni mezun ve mezun adayının girdiği genel psikoloji budur. Bu süreçte yeni mezunların yapmaları gerekenlere dair tavsiyeler:

1) Bol bol mülakat pratiği yapın.
İş aramak bu hayatın gerçeği ve bu süreçteki diğer gerçek de mülakatlar.. Mülakat denilen şey çoğunlukla İnsan Kaynaklarının standart sorular sorduğu, departman yöneticilerinin de aradıkları kişi için aklındaki sorulara cevap aradıkları bir ortamdır.
Bu ortamı bir nevi tiyatro sahnesi gibi düşünürseniz rolünü iyi oynayanların başarılı olabileceğini öngörebilirsiniz.
Bu rolü oynamak için mutlaka mülakatlarda en çok sorulan sorular ve cevaplarını araştırın. Birisi size “kendinle ilgili sevmediğin özelliğin nedir?” diye sorduğunda “benim sevmediğim özelliğim yok” gibi cevaplar size puan kaybettirir.
Mutlaka mülakat pratiği yapın, aynanın karşısına geçin ve “bana yaptığın stajları anlat” diye bir soru geldiğinde nasıl cevaplayacağınızı çalışın. Tedirgin mi görünüyorsunuz, konuşurken çok mu panikliyorsunuz, çok mu monoton bir haliniz var? Kendinizi inceleyerek doğal olana kadar çalışmanız gerekir. Mülakatlarda abartan veya aşırı tedirgin olan adaylar kaybederler. Karşınızdaki insanda temiz bir izlenim bırakabilmeniz gereklidir.

2) Gidebileceğiniz kadar mülakat gidin.
Şirket, sektör, pozisyon vb. ayrımına girmeden davet edildiğiniz tüm mülakatlara gidin. Her mülakat bir tecrübedir. Bir müddet sonra mülakatlarda gelecek sorulara hazırlıklı olduğunuz ve artık mülakatlarda sorulan sorulara daha rahat cevap verebildiğiniz için sonucu olumlu olacak olan mülakatlarınızın sayısı artacaktır.

3) Sektör ve şirket araştırmaları yapın.
Hangi sektörde ve hangi pozisyonda çalışmak istediğinize, kariyerinizi hangi alanda devam ettirmek istediğinize mutlaka karar verin. ‘Ne iş olsa yaparım’ diyen bir insanın iş hayatında başarılı olma şansı çok azdır. Mülakatlarda ne yapmak istediğine emin adaylar her zaman çok iyi bir izlenim bırakırlar.

4) Maaş önceliğiniz olmasın.
Yeni mezunların en büyük hatası işte verilen maaşı her şeyin önüne koymaktır. Oysaki maaş kariyerin ilk yıllarında önemli olmamalıdır. Yeni mezun için en önemli şey öğrenmek ve uzmanlaşmaktır. İlk senelerde belli bir departmanda uzmanlaştığınızda bir sonraki işiniz için maaş pazarlığı yapacak önemli bir varlığınız oluşur.

Kaynak: www.turkcell.com.tr/akademi

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım