Yeni İşte İlk Günler

Çoğu insan meslek hayatı boyunca birçok kez iş değiştirir. Büyük olasılıkla bu sizin için de geçerlidir. Siz de meslek hayatınızda birkaç kez bir işteki yeni kişi konumunda olacaksınız.
İş deneyiminiz ne kadar fazla olursa olsun unutmayın ki yeni bir işe başlarken kendinizi huzursuz ve gergin hissetmeniz sın derece normaldir.
Yeni işinizin ilk günlerini başarıyla atlatmanız için sizlere 10 ipucu:

1) Önceki gece iyi uyuyun.
Yeni işteki ilk gününüze iyice dinlenmiş, enerjik ve hemen işe girişmeye hazır olarak başlamanız önemlidir. Bu yüzden gece yeterince uyumayı ihmal etmeyin. Yetişkinler için bu süre genellikle en az 7 saattir.

2) Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapın.
İşe gitmeden önce mutlaka iyi bir kahvaltı için zaman ayırın. Böylece yeni iş arkadaşlarınızla birlikteyken veya bir oryantasyon eğitimine katılmışken mideniz guruldamaya başlamaz.

3) İşe uygun giyinin.
İş görüşmesine giderken herhalde takım elbise veya döpiyes tarzı giyinmişsinizdir. Ama bu kıyafet iş için uygun mu? Bilmiyorsanız sorun. Kural olarak biraz fazla ciddi giyinmek fazla spor giyinmekten daha iyidir. Yeni işyerinizin kıyafet kuralını öğrendikten sonra her zaman bu kurala uymaya devam edin.

4) İşe zamanında veya biraz erken gidin.
Yeni bir işteki ilk gününüzde geç kalırsanız iyi bir izlenim bırakmamış olursunuz. Sabah hazırlanmak için yeterince zaman ayırın ve yeni işe gitmek için en iyi yolu bildiğinizden emin olun. Hatta daha iyisi yol tariflerine bakın. Ve yeni işinize sorunsuzca ulaşabileceğinizden emin olmak için ilk iş gününüzden önce o semtte bir yolculuk provası yapın. Trafik sıkışıklığı olabileceğini unutmayın. İşe rahat ve zamanında ulaşabilmek için yeterince zaman ayırın.

5) Olumlu tavır sergileyin.
Peşin hükümler vermeyin ve varsayımlarda bulunmayın. Açık olun ve her şeye olumlu yaklaşın.

6) Görgü kurallarına dikkat edin.
Gülümseyin ve herkese karşı nazik olun.

7) Not alın.
Yanınızda küçük bir not defteri ile kalem bulundurun. Önemli yorumları ve bilgileri daha sonra bakabilmek için not edin.

8) Toplantıları, projeleri ve teslim tarihlerini takip etmek için bir sistem geliştirin.
Katılmanız gereken bir toplantıyı unutmayı herhalde istemezsiniz. Bu sistem; önemli olayları ekranınızda açılan bir pencereyle ya da e-postayla hatırlatan bir elektronik takvim, not düştüğünüz bir cep takvimi ya da ajanda olabilir.

9) Öğle yemeklerini iş arkadaşlarınız ile birlikte yiyin.
Arkadaşlarınızın sizi davet etmesini beklemeyin. Kafeteryadaki masalarına gidip kendinizi tanıtın ve onlara katılmak için izin isteyin. Eğer işiniz yeni bir kent veya tanımadığınız bir semtte ise iş arkadaşlarınızdan çevreyle ilgili tavsiye de isteyebilirsiniz.

10) Soru sormaktan çekinmeyin.
Yeni olduğunuzu herkes bildiği için kimse sizden her şeyi bilmenizi beklemez. Eğer sormak istediğiniz bir şey varsa sorun. Yeni iş arkadaşlarınızın çoğunun size yardım etmekten memnun olacağını göreceksiniz.

Unutmayın ki bir zamanlar hepimiz bir yerlerde örneğin okulda, işte ya da yaşadığımız semtte yeniydik. Bu duyguyu hepimiz biliriz.

Kaynak: www.turkcell.com.tr/akademi

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım