Özgeçmişinizi Güncellerken İşinize Yarayacak 8 İpucu

İş bulma sürecinin sadece ilanlara başvurmaktan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşverenlerin dikkatini çekebilmek için özgeçmişinizin içeriğini geliştirmeniz ve sık sık güncellemeniz gerekiyor.
İletişim bilgilerinin hatasız, iş tanımlarının net, yetkinliklerin detaylı, eğitim bilgilerinin ise eksiksiz şekilde yer aldığı bir özgeçmiş ile kendinizi en kısa yoldan işverene anlatabilirsiniz. Güncellenmiş bir özgeçmişin sizi her zaman bir adım öteye taşıyacağını unutmayın ve bu 8 ipucunu hemen uygulamaya başlayın.

GÜNCELLİK
En az ayda bir kez olmak üzere düzenli aralıklarla özgeçmişinizi gözden geçirin. Eğer aktif olarak iş arıyorsanız özgeçmişinizi sık gözden geçirmeniz çok daha faydalı olacaktır. Her ayın 1’i ya da 15’i gibi hatırlanabilir bir tarihi güncelleme için ayırabilirseniz iş arayışınızı daha sistematik bir hale getirebilirsiniz.

UYUMLULUK
Aylık özgeçmiş kontrolleriniz sırasında ilgilendiğiniz pozisyonların değişip değişmediğinden emin olun. Çünkü çalışma trendlerine göre kategori isimleri farklılık gösterebiliyor. Eğer değişmişse özgeçmiş içeriğinizin iş kategorisinin içeriğiyle uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin, “Kurumsal Satış Uzmanı” yerine pozisyona artık “Kurumsal Müşteri Yöneticisi” deniliyor olabilir. En çok ilgilendiğiniz pozisyonun gerektirdikleriyle özgeçmişinizin uyum sağlaması da lehinize olacaktır.

CANLILIK
Özgeçmişinizin içeriğini canlı tutmaya çalışın. Örneğin, altı ay önce yürüttüğünüz kısa bir projeye CV’nizde sonuçlarıyla birlikte yer verin. Projenin gelişiminize neler kazandırdığı ya da kariyerinizi nasıl etkilediği gibi bilgiler de İnsan Kaynakları uzmanlarının dikkatini çekecektir. Bazen size önemsiz gelen küçük başarılarınız da işverenler için ilgi uyandırıcı olabilir.

ÖZENLİLİK
Yazım ve dilbilgisi hatalarınızı kontrol edin. Daha önce defalarca okumanıza rağmen hiç dikkat etmediğiniz bir kelime yalnışıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta bir önceki cümlemizi referans alıp tekrar okuyun. İlk bakışta yanlış kelimesindeki hatayı göremediyseniz özgeçmişinizi farklı bir kişiye okutmanız da faydalı olabilir.

DİNAMİKLİK
Yeteneklerinizi, başarılarınızı ve eklediğiniz diğer bilgilerin sizi dinamik bir şekilde sunmasını sağlayın. Bu yüzden kendinizi anlatırken kullandığınız her cümlenin kesinlikle tek düzelikten uzak olması şart.

ÇEKİCİLİK
Özgeçmiş fotoğrafınıza yeniden bakın. Yetenekleriniz kadar fotoğrafınızın profesyonelliğiyle de değerlendirileceğinizin bilincinde olmalısınız. Tüm yüzünüzün göründüğü ve bir gömlekle çektirdiğiniz bir fotoğraf özgeçmişinizin çekiciliğini ve okunabilirliğini artıracaktır.

YETKİNLİK
Mesleki yetkinlikleriniz listesini sürekli güncel tutun. Böylece işverene bilgi ve becerilerinizi aktif olarak geliştirdiğinizi gösterebilirsiniz. Hangi işi yaparsanız yapın, uzmanlık edindiğiniz iş alanında ortaya çıkan son uygulamaları takip etmeniz size artı puan kazandıracaktır.

SADELİK
OKULDAN YENİ MEZUN OLUP İŞ ARAMAYA BAŞLADIĞINIZDA ÖZGEÇMİŞİNİZE YAZACAK PEK DE FAZLA BİR ŞEY BULAMAMIŞTINIZ. HATTA “ZENGİN GÖRÜNSÜN” DİYE BİRÇOK BAĞLAÇ VE GEREKSİZ BİLGİYE YER VERMİŞTİNİZ… ŞİMDİYSE DENEYİMLERİNİZ VE GÜNCEL HEDEFLERİNİZİ GÖZ ÖNÜNE ALARAK DAHA ÖNCE EKLEDİĞİNİZ LAF KALABALIKLARINI ELEMENİN VAKTİ GELDİ! SAYFALARCA YAZMAYA GEREK YOK, EN İYİ ÖZGEÇMİŞ KISA VE ÖZ OLANDIR.

Kaynak: www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ozgecmisinizi-guncellerken-isinize-yarayacak-8-ipucu/

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım