• Özgeçmişinizde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Özellik

Özgeçmişinizde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Özellik

Yüz yüze tanışmadan önce öz geçmişinizle bir yöneticinin dikkatini çekebilmek oldukça zor gibi görünüyor, öyle değil mi? Özellikle iyi bir pozisyon için bu noktada pek çok adayla mücadele etmeniz gerekir. Bu adaylar çok iyi eğitim almış, yurt dışında bazı programlara katılarak tecrübesini artırmış olabilir. Bu tür donanımlı kişiler, çok istediğiniz bir iş için adeta kâbusunuz haline gelmişken, kendi öz geçmişinizin onların yanında şansı olmadığını düşünebilirsiniz.
Ancak, iyi bir eğitim kadar iyi bir öz geçmiş oluşturmanın da işveren için önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. İyi bir kariyer hikâyesi, düzgün ifadeler ve farklı bir içerik, sizi bir anda rakiplerinizin arasından birkaç adım öne çıkarabilir. İşte sizi tüm adaylar arasında farklı kılabilecek 5 ipucu…

 1. KARİYER HİKÂYENİZİ ETKİLEYİCİ BİR ŞEKİLDE ANLATIN
  Hikâyeleri hepimiz severiz. İşvereninizin de duyguları ve hassasiyetleri olan bir insan olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Dolayısıyla, öz geçmişleri gözden geçirirken, iyi bir kariyer hikâyesi onun da ilgisini çekebilir. Elbette hikâyenizin fazla uzun, abartılı ve özellikle doğru olmayan ifadeler içermemesine dikkat etmenizde fayda var. Yalnızca kendi kariyer hikâyenizi aktarabileceğiniz en ilginç şekilde öz geçmişinize aktarın, yeter.

 2. İLETİŞİM BİLGİLERİNİZLE DE DİKKATİ ÇEKEBİLİRSİNİZ
  Çoğu başvuru yapan adayın iletişim bilgilerini özgeçmişine yazmayı unuttuğunu biliyor muydunuz? İnanılmaz ama gerçek. Öncelikle iletişim bilgilerinizi yazdığınızdan ve onların doğruluğundan emin olun. Ancak, iletişim bilgilerini de tadında bırakmakta fayda var. Örneğin, ev adresiniz ve birden fazla telefon numarası alternatifi sunmanız, kafa karışıklığına neden olabilir. Ayrıca, telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi bilgilerden sonra, varsa LinkedIn hesabınızın bağlantısını da paylaşmanız etkili olabilir.

 3. ÖZ GEÇMİŞİNİZDE ANAHTAR KELİMELERE ÖNEM VERİN
  Dijital pazarlama sektöründe anahtar kelimeler en etkili araçlardan biri olarak kabul ediliyor. Özellikle içerik pazarlamasında anahtar kelimesiz adım atılmıyor. Peki, öz geçmişlerde de anahtar kelime kullanmanın önemli olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Teknoloji hızla ilerlerken insan kaynakları da gelişimini sürdürüyor. Artık pek çok şirkette öz geçmiş taraması yapan ve belli anahtar kelimelere göre öz geçmişleri değerlendiren sistemler kullanılıyor. Dolayısıyla öz geçmişinizde, ilgilendiğiniz pozisyon ve bu pozisyonda aranan özelliklerle ilgili anahtar kelimeleri kullanmış olduğunuzdan emin olun.

 4. KİŞİSEL BECERİ VE BAŞARILARINIZI EKLEMEYİ UNUTMAYIN
  Öz geçmişinizde kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz, ilgilendiğiniz pozisyonlar için o kadar güçlü bir aday haline gelirsiniz. Başvurduğunuz pozisyonla ilgisi olmasa bile, kişisel becerilerinizden bahsetmekten çekinmeyin. Böylece, hobiniz olan bir alanı mesleğiniz haline getirebilirsiniz. Örneğin, sizin iyi bir maaş ve prestij için başvurduğunuz satın alma pozisyonuna karşılık, hobi olarak ilgilendiğiniz 3D çizim yeteneğiniz size bu alanda bir kariyer sağlayabilir.

 5. İŞ TECRÜBENİZLE İLGİLİ BAĞLANTILAR, ÖZ GEÇMİŞİNİZİ ÖNE ÇIKARIR
  Daha önce yaptığınız işlerle ilgili çeşitli web sitelerinde ya da basında yer alan haberlerin bağlantılarına öz geçmişinizde yer vermeniz, CV’niz için ayırt edici bir özellik olabilir. Çünkü öz geçmiş içeriğinde çoğunlukla rastlanmayan bu özellik, sizin başarılarınıza yönelik bir kanıt niteliği taşır. Dolayısıyla, işveren için iş başvurusunda bulunan adayın daha önce yapmış olduğu işlere dair somut verilere sahip olması bir ayrıcalık olarak değerlendirilebilir. Siz de bu ayrıcalığı işverene sunarak, çok istediğiniz o işi, pek çok adayın arasından sıyrılıp alabilirsiniz.

Kaynak: Nazlı Alan 27 Ocak 2015 / sosyalmedya.co

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım