Mülakatta Tehlike Çanları

"Kısa vadeli hedefim bu mülakattan paçayı sıyırmak, Uzun vadeli hedefimse bir zaman makinası bulup, buraya geri gelip, şimdiye kadar verdiğim bütün cevapları değiştirmek"

Bir mülakata davet edildiğinizde mutlaka hazırlanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çünkü bir adayın görüşmeye hazırlanıp gelmiş olması, o kişinin çalışkanlık seviyesinin, işe girmeye olan isteğinin, merakının ve işe alındığında içeride gösterebileceği performansın da bir ön göstergesi niteliğinde.

Artık iş arayanlar mülakata hazırlanabilmek konusunda da çok şanslı. Onlarca yerli ve yabancı internet sitesi, blogda ve pek çok kitapta mülakat sürecine dair isteyebileceğinizden çok bilgiye, mülakat esnasında sorulabilecek sorulara ve hatta soruların yanıtlarına ulaşabiliyorsunuz. Mülakata hazırlanabilmenin bu kadar kolaylaştığı bir ortamda şunu çok net yazabilirim ki, mülakata dersini çalışıp gelmiş aday ile hazırlıksız olan arasındaki fark adayların kapıdan giriş anından itibaren belli oluyor. Hazırlıklı aday heyecanını kontrol altına alabiliyor, soruları daha kolay anlıyor ve seri cevaplar veriyor, özgüvenli oluyor, stres anında olumlu enerjisini kaybetmiyor.

Mülakata hazırlıklı gelenlerin nasıl tutumlar sergilediklerini maddeler boyunca sıralayabiliriz. Peki, ya hazırlıksız gelenler? Onlar mülakat sürecinde neler yapıyor? Bir adayın hazırlıksız olduğunu işe alım uzmanları nereden anlıyor? Hazırlıksız adaylar aşağıda sıralanmış olan on altı hatayı neredeyse istisnasız yapıyorlar;

 1. İş başvuru formunu özensiz doldurmak,
 2. Güven verici şekilde, İK uzmanının gözlerinin içine bakarak el sıkışmamak,
 3. Şirket ve sektör hakkında tatminkar bilgi verememek,
 4. Güçlü yönlerini (yetkinliklerini) yaşanmış olaylar üzerinden örneklendirememek,
 5. Zayıf yönleri hakkında 'zeki' cevaplar verememek,
 6. Pozisyonun ne kadar maaş alacağını İK uzmanı konuyu açmadan önce sormak,
 7. Şirket ve yapılacak işin mahiyeti değil, işverenin sunduğu yemek, yol, mesai saatlerine odaklanmak,
 8. İşe alım uzmanı ile inatlaşmak, yarışmak,
 9. Aşırı rahat, laubali veya somurtkan, olumsuz tutumlar sergilemek,
  10.Beden, kıyafet temizliği ve düzenine özen göstermemek,
  11.İngilizce (veya herhangi başka bir yabancı dil) bildiğini özgeçmişte ifade edip, mülakat esnasında İngilizce konuşamamak,
  12.Olumsuz durumlarda çözüm değil, bahane üretmek,
  13.İş hayatına dair hedefleri, hayalleri hakkında düşünmeden gelmek,
 10. Şirket, görev tanımı, olası birlikte çalışacağı ekip hakkında bilgi edinmeye yönelik soru sormaya çalışmamak,
  15.Aranılan pozisyonun görev tanımını iş ilanı üzerinden okumamak, başvurduğu şirket iş ilanını hatırlamadığını söylemek.

Kaynak: www.cvyolla.com/uzman-gorusu.php?yazi=mulakatta-tehlike-canlari

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım