Kurumsal Yapılarda İzlenebilecek Kariyer Basamakları

Kurumsal Yapılarda İzlenebilecek Kariyer Basamakları

Kurumsal yapılar ister kamu, ister özel sektçr, ister sivil toplumda olsun hepsinde minimumda olsa bir hiyerarşi (katmanlı yapı) mevcuttur. Hiyerarşisi fazla yüksek olmayan yapılar yatay organizasyonlardır. Ancak bu tür yapılarda bile 2-3 kademe bulunmaktadır.

Kariyer yolculukları, hangi sektörde olursa olsun giriş seviyesi diyebileceğimiz daha bireysel görevler ile başlar. Öğrenme sürecinin ardından başarılı performans gösterenler sıyrılmaya başlar ve çoğunluktan ayrılırlar.
Başarılı elemanların bazıları teknik becerilerinin yanı sıra iyi iletişim becerileri geliştirenler, iyi insani ilişkiler kurabilenler bir basamak atlayarak bir grup insanın sorumluluğunu alırlar. Yöneticilik kariyeri başladıktan sonra yepyeni bir parametre girer devreye. Bu parametre insan psikolojisi ve insan yönetimidir. Ayrıca artık bir üst seviyede iş geliştirme beklenmeye başlar. Sürekli gelişiminizi devam ettirebilmek için kendi güçlü olduğunuz yanları seçmenin, ilham aldığınız bir yapı ya da organizasyonun içerisinde yer almanın önemi sizi devam ettirecek iç sermayeyi (motivasyonu) koruyabilmek içindir.

Başarılı orta kademe yöneticilerin bazıları daha da üst düzey vizyon geliştirmeye başlarlar. Ne yöne doğru gidilmesi gerektiği ile ilgili strateji üretebilmek ve bu stratejileri sonuca dönüştürebilmeyi başarırlar. Yolculuğun başında da strateji uygulayan bazı çalışanlar olabilir ancak fikirlerini somuta dönüştürecek kilit bazı beceriler herkes de gelişmeyebilir. Dolayısıyla doğru tecrübe miktarından sonra yöneticiler artık vizyonlarını daha kolay somut sonuçlara yani potansiyellerini daha kolay performansa dönüştürebilmektedir.

Kaynak: kariyeryolculugu.com

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım