Herkes Başvurularına Geri Dönüş Bekliyor

İş dünyası günümüzde en çok yetenekleri arıyor, adaylar ise seçeceği şirketin kendisine gösterdiği ilgiye büyük önem veriyor. Türkiye’deki örneklerin yanı sıra yapılan araştırma dünyada da adayların yüzde 82’sinin iş başvurusunun ardından geri dönüş beklediğini ortaya çıkarıyor.

İş başvurusu yapan adaylara şirketlerden beklentileri sorulduğunda en fazla alınan cevap “ Başvurularıma geri dönüş alamıyorum” oluyor. Bu durum Türkiye’de böyle; ancak yurt dışındaki rakamlar da adayların en büyük beklentisinin şirketlerden geri dönüş almak olduğunu gösteriyor.

CareerBuilder’in yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl çeşitli mecralardan iş başvurusu yapan adayların yüzde 75’i geri dönüş alamadığını belirtiyor.

Geri dönmeyen firmanın itibarı etkileniyor
İş dünyasının fazlasıyla rekabetçi ve yetenek avında olduğu bir ortamda işveren markasının önemini vurgulayan birçok uzman, bir şirkete iş başvurusu yapan adayların görüşlerinin kıymetli olduğunu dile getiriyor. Yapılan araştırma da adayların yüzde 82’sinin işverenden geri dönüş beklediğini ortaya çıkarıyor.

Araştırmaya göre adayların yüzde 32’si iş başvurularında şirketten geri dönüş alamadığında o şirket hakkında olumsuz düşündüğünü belirtiyor. Adaylar eğer şirketin piyasada satılan ürünleri bulunuyorsa onu almaktan vazgeçtiğini ve bu olumsuz düşüncelerini sıklıkla çevresiyle paylaştığını kaydediyor.

Otomatik yanıt geri dönüş olarak kabul edilmiyor
Araştırmada adayların şirketlerden gelen otomatik yanıtları geri dönüş olarak kabul etmedikleri de ortaya çıkıyor. Adaylara kendilerine özel olarak geri dönüş bekliyor ve özellikle ilk görüşmeyle ilgili olarak ayrıntılı adres dökümleri, kişiye özel davetiyeler gibi ayrıntılara dikkat ediyor.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım