İSTANBUL TİCARET ODASI Halit ÖZYURT - Taşımacılık ve Lojistik Komitesi Başkanı

1-Bu sektörde çalışacak mezunların hangi kriterlere sahip olması gerekmektedir? Özellikle mezunlarla mülakat yaparken en çok hangi özelliklere ve kriterlere dikkat ediyorsunuz?
Yabancı dil muhakkak olmalı. İngilizce ve yanında ikinci bir dil de olursa, Fransızca veya Almanca çok daha iyi olur. Dil bilmeyen elemanı artık lojistik sektörünün pazarlama ve operasyon birimleri kabul etmiyor.
Müracaat eden mezunların evinin iş yerine yakın olmasına dikkat ediliyor, ayrıca seyahat engeli olmamalı ve sürücü belgesi olmalıdır.

2-Öğrencilerimiz, üniversite haricinde hangi eğitimleri alırlarsa daha ayrıcalıklı bir hale gelebilirler?
Tüm öğrencilerin okudukları bölüm hariç muhakkak finans ile ilgili eğitim almaları şart diye düşünüyoruz. Muhakkak yabancı dillerini bir ise ikiye çıkartmaları ve yabancı dil bilmiyorlarsa muhakkak öğrenmeleri şart.

3-Bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin teknik gezi yapmış olması İK mülakatlarında ne derece etkili olabilir?
Bu tür sektörde çalışmak isteyenlerin teknik gezi yapmış olması hiçbir anlam ifade etmiyor. Teknik gezilerden daha ziyade, stajları yani staj yaptıkları firmalar ve orada staj gördükleri birimler çok önemli.

4-Bu sektörde çalışmak isteyen öğrenci ve mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Tek tavsiyemiz işlerini severek yapsınlar, yukarıda çok yazdım ama yabancı dile önem versinler. Sürekli araştırmacı olsunlar, soru sormaktan çekinmesinler, dünyadaki değişiklikleri ve yenilikleri takip etsinler, sektör ile ilgili dernek yayınları ve internet gazetelerini okusunlar.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım