BOSMAR TRANS ULUSLARARASI LOJİSTİK Bahri TAŞKOPARAN - İş Geliştirme Müdürü

1- Bu sektörde çalışacak mezunların hangi kriterlere sahip olması gerekmektedir? Özellikle mezunlarla mülakat yaparken en çok hangi özelliklere ve kriterlere dikkat ediyorsunuz?
Öncelikle ve olmazsa olmaz diyebileceğimiz genelde lojistik ve bizim özelimizde freight forwarding sektöründe istikrarlı bir çalışma konusunda kuvvetli bir inanç ve arzu yani Samimi bir motivasyon görmek istiyoruz. Tabii ki lojistik ve dış ticaret eğitimi alan bir öğrenci veya mezun arkadaşımızda bu motivasyonun otomatikman var olacağı ön kabulü vardır. Ancak biz tüm enerji ve odaklanmasını bu alana kanalize edecek samimi ve istikrarlı adaylara öncelik veriyoruz. Ondan sonra sosyal ve insan ilişkilerine eğilimli ve bu konuda motive olması, sabır ve paylaşımcılık gibi karakter özellikleri ön plana çıkıyor. İngilizce bilgisi ve diğer teknik konular ise en son analiz edilen detaylar. Ancak bazı departmanlar için birinci derecede belirleyici de olabiliyor.

2- Öğrencilerimiz, Üniversite haricinde hangi eğitimleri alırlarsa daha ayrıcalıklı bir hale gelebilirler?
İnovasyon ve iletişim teknikleri, sosyal medya / marketing ile ilgili alacakları eğitim onların artı hanesine güçlü bir katkı sağlayacaktır.

3- Bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin teknik gezi yapmış olması İK mülakatlarında ne derece etkili olabilir?
Bu gezinin onlarda yaptığı ilham verici zihinsel bir dönüşüm var ve bunu ölçümleyebilirsek, önemli bir etkisi olabilir.

4- Bu sektörde çalışmak isteyen öğrenci ve mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Yoğun bir şekilde kendilerine yatırım yapmaları, mesleki sosyal aktivite fırsatlarını değerlendirmeleri, mutlaka bir şekilde yabancı dil konusunu sektörümüzün asgari taleplerini karşılayabilecek kadar halletmeleri, kariyer gelişimine ve verimli / etkin performansa paralel olarak maddi imkanlarının doğal bir süreçte gelişeceğini bilerek, önceliği yüksek başarı ve kaliteye vermelerini tavsiye ederim. Üretken bir kıvama gelmenin yıllar süreceğini ve bunun da sabır gerektirdiğini unutmamalılar. Kısa vadede sektördeki başarılı insanları model almak ve orta/uzun vadede kendi tarzlarını geliştirmek onlara maddi ve manevi mutluluk verecektir.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım