BARSAN GLOBAL LOJİSTİK Tuğba DEDEOĞLU-İnsan Kaynakları Uzmanı

1- Bu sektörde çalışacak mezunların hangi kriterlere sahip olması gerekmektedir? Özellikle mezunlarla mülakat yaparken en çok hangi özelliklere ve kriterlere dikkat ediyorsunuz?
Neden lojistik bölümünü tercih ettiğini ve neden Barsan’da çalışmak istediğini öncelikle sorguluyoruz.
Yeni mezun öğrenciler genelde birçok alana başvuru yapabiliyorlar. Bizim için önemli olan Barsan’ı bilinçli olarak tercih etmesidir.
Görüşmeye gelirken giydiği kıyafetten kurduğu cümlelere kadar birçok şey bize gösterge olabiliyor.
Yeni mezun tecrübesi olmayan bir adaydan biraz daha makul beklentiler ve biraz daha işe karşı kırılgan olması bekliyoruz.
Okulda lojistik eğitimi alan kişinin genel olarak pratik bilgisi olmuyor. Bir kara nakliye sürecini anlat dediğimizde istenilen cevaplar alınamayabiliyor. Ya da bir belge ismini sorup ne işe yarar dediğimizde bilemeyebiliyorlar. Bu konuda daha fazla uygulamalı eğitim verilebilinir.

2- Öğrencilerimiz, Üniversite haricinde hangi eğitimleri alırlarsa daha ayrıcalıklı bir hale gelebilirler?
Lojistik, nakliye gümrük depolama ve stok yönetimini de içeren bir alan. Biz barsan olarak hepsinde hizmet veriyoruz. Bu sebeple mesela depolama konusunda bilgisi olan ya da gümrük beyannamesi nedir bilen bir aday daha uygun olabilir. Deniz ve hava nakliyesi yapılabilmesi için de İngilizce bilgisi şart.

3- Bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin teknik gezi yapmış olması İK mülakatlarında ne derece etkili olabilir?
Geziden ne öğrendiği ile ilgili. Bazen okul döneminde depoları ya da şirketleri gezen öğrencilere denk geliyoruz. Ama hiçbir şey söyleyemiyorlar işleyişe dair. Bu da çok bir anlam ifade etmiyor açıkçası.

4- Bu sektörde çalışmak isteyen öğrenci ve mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Sektörü ve iş başvurusu yaptıkları şirketi araştırsınlar. Eğitim döneminde mutlaka pratik yapsınlar. Stajlar önemli. Not tutsunlar ve araştırsınlar. Diğer adaylardan farklı olduklarını bu şekilde İK ya yansıtabilirler.
Ve karakter çok önemli. Geleceğe dair net planları olmaları ve eğitilmeye açık olmaları önemli. Saygı, en öncelikli aradığımız kriter açıkçası.

Empatik İnsan Kaynakları ve Danışmanlık PixelTürk Web Tasarım